دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

از کوروش تا پهلوی

از کوروش تا پهلوی

نویسنده: فردریک تالبرگ
ناشر: دانشگاه پهلوی
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1346 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ با گالینگور بر روی جلد اصلی صحافی شده

 

مروری بر کتاب

نقشی از تاریخ شاهنشاهی ایران - مصور

تصاویر و نقاشی ها از مولف

کتاب از کوروش تا پهلوی که نقشی از تاریخ شاهنشاهی ایران است بمناسبت روز فرخنده تاجگذاری اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران

از آمدن آریائیها به فلات ایران تا خلع ید از شرکت سابق نفت ایران و انگلیس

در بهار سال ۵۳۹ پیش از میلاد، کوروش آهنگ تسخیر بابل را کرد و وارد جنگ با بابل شد. به گواهی اسناد تاریخی و عقیده پژوهشگران، فتح بابل بدون جنگ بوده‌است و توسط یکی از فرماندهان کوروش به‌نام گئوبروه در شب جشن سال نو انجام شد. هفده روز پس از سقوط بابل، در روز ۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد، خود کوروش وارد پایتخت شد.

تصرف بابل نقطه عطفی بود که باعث ایجاد تعادل بین قدرت‌های درگیر در آسیای غربی شد و زمینه بازگشت یهودیان تبعیدی به میهن‌شان در اسرائیل را فراهم کرد. کوروش همچنین دستور داد که پرستش‌گاه اورشلیم را بازسازی کنند و ظروف و اشیای طلایی و نقره‌ای را که نبوکدنصر از اورشلیم ربوده بود، به یهودیان تحویل داد.

کتاب با تاریخ ایران از دوران باستان آغاز شده و به بررسی دوران حکومت آریایی‌ها، مادها، هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و سپس ساسانیان می‌پردازد. سپس وارد دوران اسلامی شده و پس از بررسی حکومت‌های ایرانی سده‌های دو تا پنج هجری، حکومت غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، مغولان و تیموریان، صفویان، افشاریان، زندیان، قاجاریان و نهایتا دودمان پهلوی را مورد بررسی و کند و کاو قرار می‌دهد.

این کتاب اثری مختصر اما پربار است. عکس‌های فوق‌العاده‌ای که مولف برای این کتاب تدارک دیده، بر اهمیت و ارزش کتاب افزوده است. چاپ نخست این کتاب در سال 1346 خورشیدی به مناسبت سالگرد تاجگذاری پهلوی دوم توسط دانشگاه پهلوی شیراز و با همکاری شرکتهای عامل نفت ایران منتشر شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات