منو
سبد خرید

بلاگ RSS Feed

05 Aug نگاهى به اسطوره هاى ایرانى
admin 0 8
رمزینگى امشاسپندانشاید اسطوره ها تکه اى از تاریخ نباشند اما بى گمان پیشینه و بن مایه تاریخ هستند. اسطوره ها بازتاباننده فرهنگ، باور و جهان بینى یک ملت و سرزمینند که اهمیتشان در میان هزاران بریده تاریخى رنگ باخته است. گرچه شاهنامه، شاهکار فرهنگ باستان این سرزمین، مشحون از ردپاى اسطوره هاست اما در م..
05 Aug آب در فرهنگ ایرانیان
admin 0 6
آب در فرهنگ ایرانیان ایرانیان همیشه با دیده احترام به آب نگریسته اند. هنوز هم هر جا که «آبادان» است و «بیابان» در پیوند است با آب و آب مایه زندگى. «آب» همراه سه عنصر «آتش» و «باد» و «خاک» نزد ایرانیان از تقدس ویژه اى برخوردار است. تقریباً در همه نوشته هاى پیش از اسلام، جایگاه آب در مجموعه آفرینش بسی..
05 Aug نگاهى به آیین جشن مهرگان
admin 0 7
مهرورزى سنت دیرین ایرانى«مهر را مى ستاییم که داراى کشتزارهاى فراخ است و به سرزمین هاى ایرانى رامش و آسایش مى بخشد و نگران پناهگاه ستوران است مهر را مى ستاییم بلندبالایى که بر فراز برج ایستاده ...سمند تیزپاى خیال را میدان مى دهیم و در اوراق تاریخ میهن، مى رویم تا آن مهر که شمایل اسطوره اى اش عدال..
05 Aug شکوه میترا
admin 0 3
جشن مهرگان یکى از کهن ترین جشن ها و گردهمایى هاى هند و ایرانى است که در ستایش و نیایش ایزد بزرگ و کهن هندو ایرانى به نام مهر یا میترا (در اوستا و پارسى باستان «میثره»، در سانسکریت «میتره»)، ایزد نام آور روشنایى، پیمان، دوستى و محبت و خداى بزرگ دین مهرى (و میترائیسم بعدى) برگزار مى شود. به گمان نگارن..
05 Aug فولکلور ؛ آغاز افسون شدن در مقابل غرب و بی توجهی به شرق
admin 0
در قرن اخیر جمعی از فضلا و علمای شیفته ظواهر تمدن مغرب‌زمین ـ آن هم آن تمدن صنعتی و استعماری ویرانگر که با قدرت نظامی و اقتصادی آنچنانی و این چنینی همراه بود ـ آنچه را که با آداب و عادات و سنن ما ارتباطی داشت و رکن رکینی از تمدن و فرهنگ و هویت کشور ما به حساب می‌آمد شایسته طرد و قلع و قمع دانستند و ..
05 Aug فولکلور یا فرهنگ مردم در گذشته دور
admin 0 7
نخستین بار« آمبرو از مورتن »ambroise morton در 1885 میلادی آثار باستان و ادبیات توده را folk-iore نامید یعنی دانش عوام. در آلمان و هلند و کشورهای اسکاندیناوی لغت volkskunde معادل آن را پذیرفتند ، اما در کشور های لاتینی زبان ابتدا مقاومت بیشتری نشان دادند و پس از کشمکشها و وضع لغات دیگر، بالاخره به ا..
25 Jul اعصار تاریک : ادبیات انگلستان
admin 0 20
در میان زبان‌های جدید اروپایی، زبان انگلیسی هم از حیث وسعت و هم از نظر اهمیت ادبیات کهن، مقام نخست را داراست. در طول اعصار تاریک (از سقوط روم تا سال هزار میلادی) در فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و یا روسیه نوعی شعر وجود داشته که احتمالاً از آوازها و ترانه‌های محلی فراتر نمی‌رفته است. کتاب‌‌ها به زبان لات..
25 Jul اعصار تاریک : ادبیات فرانسه
admin 0 22
در قرون وسطی فرانسه کانون ادب بود هم در شمال و هم در جنوب فرانسه این اصل برپا بود. آفتاب شعر از فرانسه پرتو افشانی کرد و اشعه گرم خود را به جهان خارج ، ایتالیا و انگلستان و با حدت کمتری به اسپانیا ، آلمان و نواحی کم ارتفاع نزدیک آن بر تاباند. با آنکه میان زبان و لهجه ها تفاوت بسیار بود و مرزهای سیاس..
21 Jul رنسانس ؛ پیش رفتن به سوی تمدن با شتابی بی مانند
Hossein 0 23
هرچند زندگی در قرون وسطی با خشونت و هیجان همراه بود و مستعد آن بود که با انفجارهای ناگهانی و عجیب نیروهای خود را رها سازد اما این عصر را باید عصر دگرگونی‌های کند و تدریجی دانست.گواینکه جهان قرون وسطی مانند کلیسای جامعش درعین بی‌شتابی بسیار استادانه ساخته و پرداخته شده بود و همین امر سرعت باورنکردنی ..
21 Jul ادبیات و سنت های کلاسیک
Hossein 0 20
گفتیم که کلیسا یکی از عوامل بسیار مهم برای حفظ و مراقبت از زبان لاتین کلاسیک محسوب می‌شد و می‌دانیم که هرچند منشاء دین مسیحیت آموزه‌های یهود بود ولی عناصر و اجزائی که در اصل یهودی نبودند توسط کلیسای روم غربی و شرقی بدان افزوده شد. مانند فلسفه یونانی که به تعالیم حضرت عیسی(ع) اضافه شود درحالی که تعال..
21 Jul اعصار تاریک ؛ نابودی تمدن باشکوه یونان و روم ؛ یورش بی امان بربریت
Hossein 0 18
گفتیم که تمدن در اعصار تاریک به‌طور کامل نابود نشد. ولی چه مقدار از آن باقی ماند؟ چه چیزهایی آن را حفظ کرد؟بیش از هر چیزی زبان‌های یونانی و رومی از آن نظام شکوهمند بر جای مانند هرچند یک سرنوشتی سخت متفاوت یافتند. زبان یونانی در تمام مناطق دریای مدیترانه گسترده بود و حتی در مصر، فلسطین و دیگر کشوره..
21 Jul مقدمه‌ای درباره خاستگاه ادبیات و فرهنگ ادبی اروپا
Hossein 0 14
یونان و روم باستاندنیای جدید به دلایل بسیاری ادامه دنیای یونان و روم است، البته نه در تمام رشته‌ها و ازجمله نه در رشته‌هایی مانند پزشکی، موسیقی و حتی صنعت و علم. اما در بیشتر فعالیت‌های عقلانی و معنوی ما نوادگان و نبیرگان روم و یونان باستان هستیم. تمدن ما در صورت عدم حضو یونان و روم بسیار ضعیف‌تر،..
نمايش 1 تا 12 از 32 (3 صفحه)