دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سی سال محکومیت لاله زار

سی سال محکومیت لاله زار
درحال حاضر موجود نمی باشد
سی سال محکومیت لاله زار
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 134665 - 108/3
  • وزن: 0.60kg
0 ریال

سی سال محکومیت لاله زار

نویسنده: محمدرضا پولاوند 
ناشر: جمهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتاب محکومیت لاله زار نه اخبار روزنامه هاست و نه تابلو تبلیغا تی در خیابان ها این کتاب تاریخ تهران قدیم از سال 1300 تا 1388 و اهمیت منطقه 12 با عناوین ذیل تقدیم شما می گردد و جهت چاپ جلد دوم کتاب نیاز به نظرات و خاطرات شما عزیزان دارد.

لاله زار قدیم: دراواخرسلطنت فتحعلی شاه قاجار و اوایل دوره محمد شاه لاله زار فعلی خارج ازشهر تهران قرار داشت. چون ارگ سلطنتی منتهی الیه شهر بود. فتحعلی شاه ومحمد شاه سواره از ارگ برای گردش به باغ لاله زار می رفتند و هر وقت سفیری یا نماینده ای ازطرف دولتهای خارجی به تهران وارد میشد، درباغ لاله زار ازآنها پذیرائی میکردند. 

ژنرال گاردان مامور ناپلئون هم چند روزی در باغ لاله زار اقامت داشته و پس از آن مامورین انگلیس، اتریش و غیره کم و بیش به لاله زار آمده اند. حدود صد و پنجاه سال پیش برای اولین بار تلگراف به ایران آورده شد و آنرا در باغ لاله زار نصب کردند، اما طولی نکشید که آنرابه میدان توپخانه بردند و به جای آن با آوردن چند حیوان وحشی لاله زار به باغ وحش تبدیل شد.

در سال 1284 هجری قمری قرار بر این شد که شهر تهران رااز چهار طرف بزرگ کنند ناصر الدین شاه دستور داد دوازده دروازه برای تهران بسازند که از آن جمله دروازه دولت بود، همینکه دروازه دولت را ساختند باغ لاله زار داخل شهر افتاد و اهمیت خود را از دست داد.

از اواسط عصر قاجار، به ویژه در دورة ناصرالدین شاه «لاله زار» مرکز گردشگری، تفریح و کانون رفت و آمد روشنفکرهای ایران شد و در کنار آن تاسیسات فرهنگی و هنری چون تئاترها، سینماها، هتلها، رستورانها، کافه ها و مراکز شادی و سرور ایجاد شد.

نویسنده در کتاب حاضر، ضمن بررسی تاریخچة احداث و پیدایش خیابان لاله زار، به بحث دربارة محله های قدیمی تهران میپردازد. همچنین به فرهنگ، آداب و رسوم، پوشاک کوچه ها، مشاغل، برخی از شخصیتها و حوادث در تهران قدیم اشاره میکند. لاله زار در این کتاب نماد و سمبل نوگرایی و تجدد و روشنفکری درجامعة ایرانی است.

 

فهرست

1- چگونگی بوجود آمدن لاله زار
2-سالهای سیاسی و فرهنگی لاله زار
3- دوران تغییر کاربری از فرهنگی به دوران فساد و چگونگی آن
4- دوران فساد لاله زار
5- تهران قدیم با محوریت لاله زار
6- پاتوق ها و دروازه ها تهران
7- مشاغل و ادارات و بانکها در منطقه 12 
8- منطقه 12 و ارزشهای این منطقه
9- گذر گاه فرهنگی و نیاز جامعه بر آن
10- تصاویر تهران قدیم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات