دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

روح تروریسم

روح تروریسم
درحال حاضر موجود نمی باشد
روح تروریسم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 175512 - 96/9
  • وزن: 0.20kg
0 ریال

روح تروریسم

نویسنده: ژان بودریار
مترجم: کامران برادران
ناشر: چترنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 80
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

در وهلهٔ نخست می‌توان این فرضیه را که یازده سپتامبر تنها حادثه یا رویدادی است در مسیر برگشت‌ناپذیر جهانی‌سازی به کناری نهاد. این فرضیه‌ای است در بنیاد ناامیدکننده؛ چرا که چیزی بس شگفت‌آور رخ داده و انکارش یعنی اعتراف به اینکه از این پس هیچ‌چیز نمی‌تواند (حدود) یک رخداد را تعیین کند و ما محکومیم تا به انتها با منطق بی‌عیب‌ونقص قدرت جهانی بسازیم، قدرتی که می‌تواند هرگونه مخالفت و آنتاگونیسم را در خود فرو ببرد و حتی از این رهگذر خودش را نیز استحکام بخشد. بر این اساس، عمل تروریستی تنها به استیلای جهانی قدرتی واحد و شیوهٔ تفکری یکتا شتاب می‌بخشد.

در برابر این فرضیهٔ اولیه، فرضیه‌ای بیشین قرار دارد، قماری حداکثری بر سر سرشت یازده سپتامبر به‌مثابهٔ یک رخداد. در اینجا رخداد یعنی چیزی که ناگهان حوزه‌ای از مبادلهٔ ناممکن را در سیستم مبادلهٔ تعمیم‌یافته، می‌گشاید: مبادلهٔ ناممکن مرگ در کُنه رخداد و مبادلهٔ ناممکن آن رخداد به نیابت هرگونه گفتمان. همین تأثیر و توانش نمادین بود که در رخداد منهتن همه را تحت‌تأثیر قرار داد.

زمانی‌که قدرت جهانی، وضعیت را تا بدین‌حد به انحصار درمی‌آورد، زمانی‌که چنین تراکم مهیبی از کارکردها در تشکیلاتی تکنوکراتیک وجود داشته ‌باشد و زمانی‌که هیچ شکل جایگزینی از اندیشه اجازۀ ظهور نداشته ‌باشد، آیا راهی جز انتقال وضعیِ تروریستی باقی می‌ماند؟

این خودِ سیستم بود که شرایط عینی را برای این انتقام‌جویی وحشیانه فراهم آورد. سیستم با مصادرۀ تمام امکانات به نفع خویش، دیگری را واداشت تا قوانین را تغییر دهد.
این قوانین جدید،خشونت‌بارند؛ چراکه شرایط این‌گونه ایجاب می‌کند. 
تروریست‌ها به نظامی که مازادِ قدرتش رقابتی لاینحل را برمی‌انگیزاند با عملی قاطعانه و غیرقابلِ‌مبادله پاسخ می‌دهند. تروریسم عملی است که تکینگیِ کاهش‌ناپذیری را در قلب نظام مبادلۀ عمومی برقرار می‌کند...
این است روح تروریسم. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات