دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

رباعیات کامل خیام نیشابوری

رباعیات کامل خیام نیشابوری

نویسنده: عمر خیام نیشابوری
به کوشش: مرتضی ریاحی پور
مقدمه: محمداسماعیل رضوانی

خطاط: داوود رواسانی
ناشر: زرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 136
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

متن درست و کامل

کتاب رباعیات خیام مجموعه‌ اشعاری از غیاث‌الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری مشهور به عمر خیام است. این اشعار در قرن های پنجم و ششم هجری قمری به زبان فارسی و در قالب رباعی توسط خیام سروده شده اند و غالبا دیدگاه‌های فلسفی او را بیان می کنند. رباعیات خیام در زمان حیات وی به دلیل تعصبی که مردم آن دوران داشتند منتشر نشد و فقط بین دوستان صمیمی خیام شهرت پیدا کرده بود. به همین دلیل در تعداد این رباعی ها و حقیقی یا جعلی بودن برخی از اشعار اختلاف نظر وجود دارد.

خیام در زمان حیات خود به عنوان فیلسوف و ریاضی دان شهرت پیدا کرده بود، در حالی که مردم معاصر وی از اشعاری که در حال حاضر دلیل شهرت و افتخار او است خبری نداشتند. در چند سده اخیر رباعیات خیام بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است و به زبان‌های زیادی ترجمه شده است.

پرسش های فلسفی خیّام ، در دور و بر معنای هستی انسان در این جهان و سرانجام او پس از مرگ می گردد . محور پرسش های خیّام مسائل انسانی است . دامنۀ اختیار انسان برای گزینش آنچه برایش خوشایند است و از رنج ها و ناکامی های او می کاهد ؛ علّت غائی آفرینش او چیست ؛ و پس از زندگی در این جهان به کجا خواهدرفت و چه سرنوشتی پیش رو دارد ؟ خیّام به اینکه هستی آفریدگاری دارد یا نه کاری ندارد . نه اثبات می کند و نه انکار.

هرچند که گاهی به آن که کارگزار و آفریننده و دارندۀ هستی است اشارتی و طعنه ای دارد. بزرگترین پرسش او این آمدن و رفتن ماست . راز بزرگ هستی در نگاه موشکاف و دقیق این دانشمند ریاضیات و نجوم همین است که با وجود احاطۀ علمی بر بسیاری از معضلات طبیعت و کشف علل پدیدارهای جهان مادّی،چرا کوچکترین روزنه های دانایی انسان بر آنچه پس از این جهان هست یا نیست ، بسته است .

برخیز و بیا بتا برای دل ما
حل کن به جمال خویشتن مشکل ما
یک کوزه شراب تا بهم نوش کنیم
زان پیش که کوزه‌ها کنند از گل ما

***

مهتاب به نور دامن شب بشکافت
می نوش دمی بهتر از این نتوان یافت
خوش باش و میندیش که مهتاب بسی
اندر سر خاک یک به یک خواهد تافت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات