دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

بررسی های تاریخی ، سال سوم ، شماره 5

بررسیهای تاریخی

نویسنده: گروه نویسندگان
زیر نظر : جهانگیر قائم مقامی
ناشر: ارتش شاهنشاهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار : 1347 - دوره چاپ :

کمیاب - کیفیت : باز چاپ ؛ لبه 120 صفحه انتهای کتاب تاب مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

مصور

نشریه ستاد بزرگ ارتش داران

مجله تحقیق و تاریخ ایرانشناسی است که به بررسی زندگی بزرگان و دلاوران و جنگ آوران ایرانی و روابط کشورمان با کشورهای دیگر از گذشته های دور تا کنون می پردازد.

مجله بررسی های تاریخی از جمله نشریات پژوهشی تاریخی پیش از انقلاب است. داستان آغاز انتشار آن چنین است که در سال 1344 محمدرضاشاه پهلوی تصمیم به برگزاری کنگره بین المللی ایرانشناسان و بازنویسی تاریخ کامل ایران می گیرد. بر اساس سرمقاله شماره اول آن، در راستای بازنویسی تاریخ کامل ایران که در سال 1344 توسط دربار پهلوی بر عهده کتابخانه پهلوی گذاشته شده بود، ستاد بزرگ ارتش داران تصمیم می گیرد کاری انجام دهد.

بر همین اساس در سال 1345 دست به انتشار مجله ای تاریخی با تأکید بر تاریخ ایران و موضوعات وابسته به آن می زند که این مجله زیر نظر اداره سوم منتشر می شود.نگاهی که بر این کار حاکم بود،در اصل نوعی نگاه شاهنشاهی و تعمیم آن بر تاریخ ایران بود. بدین ترتیب صاحب امتیاز آن ستاد بزرگ ارتش داران بوده و مدیران مسؤول و سردبیران آن نیز از ارتشیان نویسنده و محقق انتخاب می شدند...

...سرعت این‌ تحولات انقلابی،تجمع قدرت در دست واحدهای مرئی یا نامرئی،گسترش نیروهای‌ سازنده و تخریبی بموازات یکدیگر،مقتضیات حفظ و رشد سازمانهای عظیم اجتماعی‌ و صنعتی،همگانی شدن ارتباطات جمعی،رشد سریع تضادهای گوناگون از جمله‌ تشدید حس بیگانگی از خود و بیگانگی فرد نسبت به اجتماع(یا باصطلاح جامعه‌ شناسان الیناسیون)از عواملی هستند که مجموع آنها تغییرات کیفی بی‌سابقه‌ای‌ در شالودهء اجتماعات کنونی بوجود آورده و ماهیت جبر زندگی را نیز عوض کرده است.

آنچه اومانیزم یا انسان‌خواهی این فرهنک را از مکتب‌های مشابه قدیمی‌ جدا می‌سازد آنست که هدف و موضوع آنرا انسانی تازه و قبل از هرچیز زنده و مشخص تشکیل میدهد،انسانی که جنبه مطلق و تجریدی ندارد بلکه در شرایط خاص اجتماعات معین زندگی میکند،انسانی که نیازمندیهای اساسی او باید از راه آزاد کردن و شکوفا ساختن نیروهای روحی و جسمی او در شرایط خاص‌ هراجتماع تأمین شود و رشد همگانه و آزاد او با توجه به همان شرایط میسر گردد. تحول عمیق دیگری که در فرهنک کشورهای جهان سوم مشاهده میشود و خوشبختانه در حال حاضر وجه مشترک همه آنها بشمار میرود توجه و آگاهی‌ اصیلی است که مردم این کشورها نسبت به اهمیت رشته‌های ملی فرهنک‌ خود نشان میدهند.

 با توجه به آنچه که درباره گرایشهای‌ فرهنک مردم جهان سوم گفتم(بخصوص از آنجهت که مظاهر این فرهنک در بیشتر کشورها نه تنها با هدفهای ملی آن کشورها یکی شده است بلکه در جهت درخشانتر افکار انسان‌خواهانه نوع بشر قرار میگیرد)اینک با ملت‌های‌ در راه رشد است که به اهمیت نقش خود در پیشرفت اصیل جهانی آگاهی‌ بیشتر یابند."

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات