دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

امپراتوری هخامنشی ، دو جلدی

امپراتوری هخامنشی ، دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد

امپراتوری هخامنشی

نویسنده: پی یر بریان
مترجم: ناهید فروغان
ناشر: فرزان روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1960
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار ؛ با قاب - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

در دهه های اخیر مطالعات فراوانی درباره وجوه گوناگونی امپراتوری هخامنشی صورت گرفته که در روشن کردن گوشه های مختلف آن امپراتوری عظیم مؤثر بوده است. وجه تمایز اثر پژوهشی حاضر با دیگر آثار، بجز جامعیت، مضمون آن است.

پیر بریان، مورخ توانای فرانسوی، کوشیده است به این سؤال پاسخ دهد که آیا شاهنشاهی هخامنشی فدراسینی بود سست پایه از کشورهای خودمختار که در پناه شاهی بزرگ قرار داشت و با سپاه خود و اخذ خراج قدرتش را اعمال می کرد، یا نظامی بود که از راه تسهیل ائتلاف خواص محلی با قدرت غالب، جریان یکپارچه سازی فرهنگی را تسهیل می نمود.

تاریخ امپراتوری هخامنشی نمایشگر سازمان گسترده و جامع دولتی فراگیر و جلوه گر تمامی ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و نظامی آن است. این اثر مشروحترین و مستندترین تألیف علمی در موضوع خود در دو دهه اخیر است.

نثر شیوا و استوار و جذاب، انسجام و هماهنگی در تدوین و تبویب مطالب ، انطباق با معیارهای تاریخ‌نگاری علمی، استناد به کلیه منابع و مأخذ معتبر جهانی با ذکر درجه اعتبار آنها، کتابشناسی بسیار غنی (حدود هزار عنوان کتاب، مقاله و ...) فهرست اعلام و یادداشتهای مستند الحاقی در پایان کتاب (بیش از صد صفحه) از ویژگیهای بارز و ستودنی و کم‌نظیر این اثر تاریخی است .

پروفسور پی‌یربریان (Pierre Briant ) در سال 1940 میلادی در آنژه متولد شد. تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه پواتیه طی کرد و دوره اگرگاسیون (Agregation) تاریخ را در سال 1965 گذراند. در ژانویه 1972 زیر نظر پ.لوک از دانشگاه بوزانسون دکتری ادبیات (تاریخ باستان) گرفت.

از سالهای 1970 به بعد تحقیقات او بیش از پیش به تاریخ هخامنشی اختصاص یافت که اولین نتیجه آن، اثری است به نام راهزنی، کشور گشایی و تجزیه (DHA ll 1976) که در طی آن مولف جوامع کشاورزی دامداری زاگرس را در دوره تسلط هخامنشی بررسی کرده است.

در پی فتوحات کوروش و کمبوجیه بر ویرانه ها و اراضی حاصلخیز ممالک گوناگون خاور نزدیک تأسیس شد. داریوش اول به این امپراتوری وسعت بخشید و آن را به نحو استوارتری سازماندهی کرد. امپراتوری هخامنشی بیش از دو قرن از رود سند تا دریای اژه، از سیر دریا تا خلیج فارس و نخستین آبشار نیل گسترده بود تا سرانجام با مرگ داریوش سوم در یک توطئه، در همان زمان که حریفش اسکندر در مقام فاتح ظاهر می شد، از میان رفت.

فهرست 

• بخش اول: بنیانگذاران شاهنشاهی: از کوروش تا داریوش 
• بخش دوم: شاه بزرگ 
• بخش سوم: قلمروها، اقوام و اقتصاد خراجگزار
• بخش چهارم: از خشایارشا تا داریوش سوم 
• بخش پنجم: قرن چهارم و شاهنشاهی داریوش سوم 
• بخش ششم: سقوط شاهنشاهی
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات