دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کتاب تهران ؛ مجموعه مقالات ، داستان و ... ؛ جلد دوم

کتاب تهران

گردآورنده: سیما کوبان
ناشر: روشنگران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

 مصور

مجموعه مقالات ، شعر ، خاطرات ، طنز و ...

کتاب علاوه بر مقالاتی از نویسندگان ذکر شده شامل تصاویر و نقشه های قدیم و جدید تهران می باشد. مجموعه‌ای است از مقالات پژوهشی،ادبی‌ و خاطرات کسانی دربارهء این شهر که در زمینهء کار ...
سیما کوبان (زاده ۲۴ آبان ۱۳۱۸ در تهران، ایران  درگذشته ۱۵ خرداد ۱۳۹۱ در پاریس، فرانسه) نقاش، مجسمه‌ساز، استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم، ناشر، منتقد و محقق ایرانی است. سیماکوبان در سال ۱۳۱۸ در تهران به دنیا آمد.

خانواده پدری‌اش اهل کاشان و از طرف مادری اهل تهران بودند. سیما کوبان علاوه بر تدریس در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، در زمینهٔ هنر و معماری در ایران تحقیقاتی انجام داده‌است. در سال‌های قبل از انقلاب استاد و مدیر دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود که بعد از انقلاب توسط دستگاه حکومتی «پاکسازی» شد. او بنیانگذار انتشارات دماوند در سال ۱۳۶۰ است. سیما کوبان یکی از امضاکنندگان متن «ما نویسنده ایم» نیز بوده‌است.[نیلوفر بیضایی از وی به عنوان اولین ناشر زن در ایران بعد از انقلاب نام برده‌است.

آبان سال ۱۳۶۴ انتشارات دماوند تعطیل شد، بسیاری از کتاب‌های آن توقیف شد و سیما کوبان دستگیر شد و مورد بازجویی قرار گرفت. بعد از مدت کوتاهی به قید ضمانت از زندان آزاد شده و حکم بر «ممنوع‌الانتشار» بودنش داده شد. به عبارت دیگر حکومت اجازه نشر را از او گرفت. به ناچار با همکاری نادر درفشه و دیگر دوستان شرکت طرح و نقش گلیم «بی‌بی باف» را در محل انتشارات دماوند دایر کرد. پس از آن به ترتیب با شرکت‌های تبلیغاتی سیته و کارپی در زمینه بازاریابی همکاری داشت. در این بین مدتی نیز دانش تصویری اش را در اختیار سازمان زیباسازی شهر تهران که وابسته به شهرداری تهران است، قرار داد.

با آثاری از:
 اعتماد السلطنه
جمالزاده
محمد قزوینی
فریدون آدمیت
چنگیز پهلوان
حسنعلی لقایی
نفیسه ریاحی
کامران جبرئیلی
رضا براهنی
محمدعلی سپانلو
سیما کوبان
سوسن سرخوش
خسرو حمزوی
جواد مجابی
فرهاد عابدینی
محمد کتیرایی
رضا قیصریه
سیمین بهبهانی
ناصر زراعتی
داریوش به آذین
عمران صلاحی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات