دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مرغ دریایی

مرغ دریایی

نویسنده: آنتوان چخوف
مترجم: پرویز شهدی
ناشر: کتاب پارسه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 116
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1399 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

مرغ دریایی را می توان شخصی ترین اثر چخوف دانست. این نمایشنامه تنها اثر بلند چخوف است که صراحتا به موضوع هنر اختصاص داده شده است و در آن نویسنده ارجمند ترین افکارش را درباره راه دشوار هنر و ماهیت اصلی قریحه هنری و همچنین دربارا این که سعادت بشری در چیست، بیان می دارد.

مرغ دریایی اثری است بی نهایت لطیف که نمایشگر نبوغ بر جسته چخوف در نمایش نویسی است.داستانی است به سادگی زندگی و به پیچیدگی آن. در نخستین نظر مفهوم پیچیده و گنگی گیج کننده زندگی هم درک نمی شود. به نظر می آید که نویسنده تفسیر و تعبیر نمایشنامه را به عهده خود خواننده گذارده است. 

این نمایشنامه ی کلاسیک و فوق العاده پرطرفدار، برشی از زندگی در مناطق روستایی روسیه در اواخر سده ی نوزدهم است. شخصیت های به یاد ماندنی این داستان، هرکدام به نوعی از زندگی خود ناراضی هستند؛ برخی در طلب عشق هستند، برخی در طلب موفقیت و بعضی از آن ها هم آرزوی رسیدن به نبوغ هنری و خلق آثاری جاودان را در سر می پرورانند.

با این وجود، به نظر می رسد که هیچ کدام به رضایت و خوشبختی دست نخواهند یافت. بسیاری از منتقدین عقیده دارند که نمایشنامه های چخوف، داستان-محور نیستند و در عوض، پژوهشی درباره ی شخصیت ها هستند که برای ایجاد حالتی به خصوص در خواننده طراحی شده اند.

برخی از منتقدین بر این عقیده اند که کتاب مرغ دریایی، نمایشنامه ای تراژیک درباره ی انسان هایی است که خوشبختی را لمس نخواهند کرد و بعضی دیگر نیز، آن را هجویه ای تاریک می دانند که نادانی بشر را به سخره می گیرد. موضوع اصلی مرغ دریایی پیکاری قهرمانی است. تنها آنان که قادر به انجام چنین پیکاری باشند، می توانند در هنر پیروز شوند . ولی در نخستین نظر نمایشنامه بسیار نا چیزتر از موضوعش به نظر می آید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات