دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ما چگونه ما شدیم ؛ ریشه یابی علل عقب ماندگی در ایران

ما چگونه ما شدیم 

نویسنده: صادق زیبا کلام
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 446
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1379 _ 1376 - دوره چاپ: 10 _ 3

 

مروری بر کتاب

ریشه یابی علل عقب ماندگی در ایران

بحث پیرامون مقوله عقب ماندگی ( یا به اصطلاح مودبانه تر توسعه نیافتگی) به هیچ روی موضوع جدیدی در ایران نیست .می توان گفت که ایرانیان برای نخستین بار در قرن نوزدهم بود که به تدریج دریافتند جامعه شان دارای کاستی های بنیادی است .اگرچه آنان از این کاستی ها به تعبیر امروزی آن به نام « عقب ماندگی » یا « توسعه نیافتگی » نام نمی بردند ، اما نتیجه یکسان بود .

هرگاه سخن از مقوله ای به عقب ماندگی ولو در محال روشنفکری و آکادمیک به میان می رود بلافاصله اذهان به سوی نقش استعمارگران، امپریالیست ها و مهره ها و عوامل سرسپرده روس و انگلیس و جلوگیری از به ثمر نشستن استعدادهای لایزال خفته در این سرزمین متوجه می شود و توطئه های دشمنان این آب و خاک عامل اصلی عدم پیشرفت و عقب ماندگی ایران محسوب می شود.

ما چگونه ما شدیم از معدود تلاش هایی است که به جای پرداختن به نظریه مشهور و البته پرطرفدار توطئه، بدون رفع اتهام و غسل تعمید استعمارگران و عوامل خارجی، سبب اصلی را در داخل این سرزمین و در میان عوامل تاریخی و جغرافیایی خاص ایران جستجو می کند و توطئه ها و دسیسه های عوامل خارجی را نه علت که معلول عقب ماندگی ایران می داند.بی گمان کمبود منابعی که با چنین رویکردی به این موضوع نگریسته باشند در کنار روان بودن متن و پرهیز از کلیشه های رایج شده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات