دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

عقل راهبردی

عقل راهبردی

نویسنده: احمد داود اوغلو 
مترجم: محمدحسین نوحی نژاد ممقانی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 560
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

موقعیت ترکیه درصحنه بین المللی

عمق راهبردی بازتعریفی از نقش منطقه‌ای و بین المللی ترکیه در دهه اخیر می‌باشد که از سوی احمد داوداوغلو استاد و نظریه پرداز سیاسی و وزیر امور خارجه دولت حزب عدالت و توسعه تبیین شده است. در این کتاب ضمن آشنایی با نهادهای مختلف سیاسی بین المللی و نوع ارتباط ترکیه با آن‌ها، جایگاه راهبردی ترکیه در جهان به ویژه خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفته است.

نویسنده در بخش اول ابتدا به چهارچوب مفهومی و تاریخی می پردازد و طی آن، مولفه های قدرت و طراحی راهبردی، معادلات قدرت و عناصر مختلف آن، ناکافی بودن نظریه ی راهبردی و نتایج ناکافی بودن آن، میراث تاریخی و "موقعیت ترکیه درصحنه بین المللی" را مورد نقد و بررسی قرار می دهد. بخش دوم به چهارچوب نظری راهبرد مرحله ای و سیاست های حوزه ای اختصاص داشته و در ابتدای تشریح این امر، تئوری های سیاسی جغرافیایی در دوران بعد از جنگ سرد را در کنار موضوع ترکیه بررسی می کند.

سپس کشورهای بالکان، خاورمیانه و و قفقاز را زیر ذره بین برده و بعد از بررسی حوزه ی نزدیک خشکی، به سراغ حوزه ی نزدیک دریا، یعنی دریای سیاه، آدریاتیک، شرق دریای مدیترانه و دریای سرخ می رود و سوابق تاریخی آن ها را بررسی می کند. پس از این نوبت به حوزه ی نزدیک قاره ای می رسد و "احمد داود اوغلو"، "عمق راهبردی" را در اروپا، شمال آفریقا، جنوب آسیا، آسیای مرکزی و شرقی مورد بررسی قرار می دهد.

بخش سوم کتاب "عمق راهبردی"، به عرصه های قابل اجرا پرداخته که در آن ابزارهای راهبردی و سیاست های منطقه ای در راستای بررسی ارتباطات راهبردی ترکیه و ابزارهای سیاست خارجی، تحول راهبردی و مساله ی بالکان، نقش خاورمیانه به عنوان عنصر مرکزی موازنه های اقتصادی-سیاسی و راهبردی، سیاست آسیای میانه در معادله ی قدرت اوراسیا و بررسی ارتباط چند بعدی اتحادیه ی اروپا، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

احمد داوداوغلو در 1959 در قونیه/تاشکند متولد شد. تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان پسرانه استانبول به پایان برد.در دانشگاه بوغازیچی در رشته اقتصاد و سیاست تحصیل نمود. دکترای خود را در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل به پایان برد.در طی سال‌های 1996-1999 در دانشگاه مرمره فعالیت نمود. در 1993 به درجه استادی نائل گردید. در فواصل 1999-2004 به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه بیکنت و ریاست بخش روابط بین الملل،در 2002-2009 نیز در سمت سفیری و مشاورت نخست وزیر فعالیت نمود. از ابتدای ماه می 2009 نیز در جایگاه وزیر خارجه قرار دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات