دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شورای امنیت و مسئله تجدید ساختار آن

شورای امنیت و مسئله تجدید ساختار آن

نویسنده: کوروش احمدی
ناشر: وزارت امور خارجه 
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 202
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

شورای امنیت از نظر میزان و گستردگی اختیارات و لازم الاجرا بودن تصمیمات آن، نهادی منحصر به فرد در تاریخ روابط و حقوق بین‌الملل است. متاسفانه ترکیب و تعداد اندک اعضای این شورا تناسبی با توانایی‌ها و اختیارات گسترده و قدرت فوق‌العاده‌ی آن نداشته و موجب تمرکز قدرت در دست شمار اندکی از کشورها شده است. این مساله از بدو تاسیس سازمان ملل مورد توجه قرار داشته و نتیجه‌ی آن حرکت‌های دوره‌ای برای تجدید ساختار شورای امنیت بوده است.

نگارنده در کتاب حاضر نخست موقعیت شورای امنیت را در نظام بین‌المللی امروز بررسی می‌کند و سپس به تلاش‌های قبلی برای اصلاح این شورا و شرایط جدید و تشکیل گروه‌های کاری اصلاح آن می‌پردازد. وی در ادامه برخی موضوعات اصلاح از جمله افزایش اعضا و وتو و نیز بازنگری دوره‌ای در روش کار و ساختار شورا را مطرح ساخته و به حساسیت‌های ژئوپلیتیک افزایش اعضا خصوصا اعضای دایم در هریک از مناطق جهان اشاره می‌کند. در پایان نیز فعالیت‌های اصلاحی ژانویه سپتامبر 2005 و علت ناکامی تلاش‌ها برای این اصلاح را بیان می‌دارد.

فهرست

• کلیات و مبانی نظری
• دستور کار گروه کاری تجدید ساختار شورای امنیت
• تجدید ساختار شورای امنیت و واقعیات ژئوپلیتیک
• ادامه بن بست

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات