دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شهر من مسجد سلیمان

شهر من مسجد سلیمان

نویسنده: منوچهر یاوری
ناشر:  اکنون
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 202
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو _ نو ؛ مزین به نوشته و امضای نویسنده

 

مروری بر کتاب

مصور

مسجدسلیمان امروز، ایران بدون نفت فردا

تاریخ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی

مسجد سلیمان شهری است در کوهپایه‌های زاگرس در استان خوزستان با قدمت ۲۷۰۰ سال که از ۱۰۹ سال پیشبا کشف نفت اولین شهر نفتی بود که نفت آن در مقیاس صنعتی برداشت شد. ازجمله مکان‌های تاریخی مسجد سلیمان می‌توان به معبد سرمسجد با قدمت ۲۶۰۰ سال، معبد برد نشانده، تپه‌ی باستانی کلگه‌زرین که متعلق به دوران اشکانی است اشاره کرد.

این مکان‌ها و نیز اولین چاه نفت ایران و خاورمیانه که به نام چاه شماره‌ی ۱ است همه در شهر قرار دارند.به مسجد سلیمان شهر اولین‌ها نیز می‌گویند‌: دارای اولین استادیوم رسمی فوتبال ایران، اولین باشگاه گلف، اولین راه‌آهن ایران از اهواز تا مسجد سلیمان، اولین نیروگاه برق، اولین کارخانه‌ی گوگردسازی و دیگر مکان‌های تاریخی و صنعتی.

در شمال شرقی مسجدسلیمان بر روی تپه‌ای باستانی بنام سرمسجد آتشکده‌ای مربوط به آن دوران وجود دارد که پروفسور گیرشمن باستان‌شناس فرانسوی این آتشکده را مربوط به دوران می‌داند. مسجدسلیمان را در قدیم سرمسجد می‌نامیدند و علت آن وجود این آتشکدهٔ باستانی بود. در زمان حمله اعراب تازی‌ها می‌خواستند که آن را از بین ببرند اما ایرانیان به دروغ به آن‌ها گفتند که این معبد ساخت سلیمان نبی می‌باشد و چون سلیمان بسیار مورد احترام اعراب بود آن‌ها از این عمل سر باز زدند.

در مسجد سلیمان نیز علاوه بر تخت‌گاه بردنشانده و سرمسجد، بالای تپه‌ای در محله کلگه که مشرف است بر بیمارستان شرکت نفت نیز کاخی بنا نهادند که تاکنون آثار و بقایای آن بجای مانده و در آن تپه، مجسمه‌ها و سکه‌هایی از عهد ایلامی‌ها و هخامنشی‌ها پیدا شده‌است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات