دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

لیبرالیسم ؛ متن کامل

لیبرالیسم

نویسنده: جان گری
مترجم: محمد ساوجی
ناشر: وزارت امور خارجه - موسسه چاپ و انتشارات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 202
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : نو ؛ مهر دارد

 

مروری بر کتاب 

نویسنده در این کتاب استدلال میکند که چون لیبرالیسم نظریه سیاسی مدرنیته است: برای غلبه بر مسایل ناشی از وضعیت پسامدرن فاقد آمادگی کافی است. به نظر گری اکنون کار مهم همانا پروردن نظریه ای کثرت گرایانه ( پلورالیستی ) است تا در پرتو آن بتوان به حل معضل لیبرالیسم ؛ دریافتن وفاق موقت میان جوامع گوناگون و شیوه زندگی و جهان نگریهای متفاوت در شرایط پسا لیبرالیی دست یازید.

نقطه عطف بحث "گری "در نقد لیبرالیسم از آن جا آغاز می گردد که لیبرالیسم در مقام اندیشه سیاسی مدرنیته، از توانایی و آمادگی کافی برای رویارویی با چالش های برخاسته از وضعیت کنونی پسامدرن برخوردار نیست" .گری "در کتاب به دنبال بررسی موجز تاریخی و فلسفی درباره تحول اندیشه لیبرالی و مفاهیم تشکیل دهنده دستگاه فکری لیبرالیسم، چنین نتیجه می گیرد که تنها با تلاش در راه تدوین نظریه ای کثرت گرا می توان به راه حلی پذیرفتنی برای مسائل لیبرالی، با توجه به موقعیت کنونی پسا لیبرالی دست یافت; یعنی جست و جوی شیوه زندگی در میان شیوه های دیگر موجود در میان جوامع کثیر و جهان بینی های رقیب، بدون ادعای برتری هیچ یک بر دیگری .

از دیدگاه نقد پلورالیستی "جان گری "بر لیبرالیسم، پلورالیسم الزاما با لیبرالیسم همسان یا همخوان نبوده بلکه حتی می توان با برخی از ایده های لیبرالی مخالف باشد .به نظر "گری "لیبرالیسم در بر گیرنده صورت های متنوع زندگی نیست و بر عکس محدود کننده صورت های متکثر زندگی غیر لیبرالی است و با حذف تنوع فرهنگ ها، زمینه ها و بسترها، آنها را به حاشیه می راند .

از دید کثرت گرایی هنجاری و معرفت شناختی "گری"، معیارهای ارزشی، متکثر و توافق ناپذیرند و نمی توان بنیاد عقلای قانع کننده ای برای تعیین اولویت یکی از میان آنها وضع کرد ....روی هم رفته جان گری در این کتاب دیدگاه های خویش را در باب مفاهیم تشکیل دهنده دستگاه نظری لیبرالی، مانند آزادی، فردیت، مالکیت خصوصی، بازار و دولت [به عنوان ایده هایی کلا مدرن و کاملا متمایز از تعابیر پیشامدرن] " مطرح می کند .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات