دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زندگی حماسی نیکلای آستروفسکی

زندگی حماسی نیکلای آستروفسکی

نویسنده: س. ترگاب
مترجم: ناصر موذن
ناشر: صلح
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 171
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

گرانبهاترین چیز برای انسان زندگی است و آن فقط یک بار داده می‌شود، پس باید آن را چنان گذراند که سال‌های به هدر رفته عمر موجب عذاب دردناک نگردد، تا گذشته خوار و سفله بر پیشانی ما داغ رسوایی نزند، تا به هنگام بدرود زندگی بتوان گفت:
سراسر زندگی و همه نیروهایم وقف زیباترین پدیده‌های جهان، وقف "خدمت به بشریت" شده بود، پس باید شتافت، زندگی کرد، چه یک بیماری بی‌معنی یا یک تصادف غم‌انگیز می‌تواند رشته آن را بگسلد.

"نیکلای آستروفسکی" حین خدمت به ارتش سرخ در دوران جنگ های داخلی، چشم راستش را از دست داد. آستروفسکی در سال 1936، در سن 32 سالگی، بر اثر تیفوس درگذشت.

نام قهرمان معاصر ما، نیکلای آستروفسکی، نویسنده "چگونه پولاد آبدیده شد"، برای دنیا نامی است شناخته شده. آستروفسکی بسیار جوان، یعنی در سن ۳۲ سالگی چشم از جهان فروبست. این چشمه کم دوام، دوازده سال آخر عمر خود را با بیماری سختی که نتیجه زخمهایی بود که طی جنگ داخلی برداشته بود، سپری کرد. بر اثر یکی از همین زخمها، قوه بینایی اش صدمه دید و هشت سال آخر عمر خود را در کوری کامل گذراند. باورکردنی نیست که در سالهای بسیار سخت آخر عمر به نوشتن پرداخت و بدین ترتیب چنگالهای آهنین مرگ را گشود و خویشتن را از قید آن آزاد ساخت و جای تازه ای در زندگی باز کرد.

زندگی قهرمانامه آستروفسکی به شیوه ای آشکار در بررسی حاضر تشریح شده است. سیمون ترگاب، مولف کتاب، یکی از ناقدین معروف ادبیات شوروی است. او آستروفسکی را خوب می شناخت و طی سالهای آخر عمر آستروفسکی با وی محشور و معاشر بود. آستروفسکی در نسخه ای از کتاب "چگونه فولاد آبدیده شد"، که در سال ۱۹۳۵ به وی تقدیم کرد، چنین نوشت: "به دوستم سنیا ترگاب، که شهامت گفتن حقایق را به نویسنده داشته است."

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات