دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تجلیات روح ایرانی

تجلیات روح ایرانی

نویسنده: حسین کاظم زاده ایرانشهر
ناشر: اقبال
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 85
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1335 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت: درحد نو _ نو ؛ گوشه جلد رویی کتاب افتادگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

ایران کشور ، جامعه ، نظام سیاسی و حوزه فرهنگی است که از گذشته تا کنون داعیه دار فرهنگ و تمدن در سطح منطقه ای و جهانی بوده است.

این کشور در اثر تاخت و تازهای متعدد بیگانگان دچار تغییرات بسیاری به لحاظ قلمرو و جهت گیری های سیاسی شده است. زمانی ایران به سرزمین بسیار پهناور تلقی شده و گاهی ضمن اینکه به قلمرو محدود سرزمینی تعبیر می شده است، ولی به لحاظ فضای فرهنگی بسیاری از قلمروهای سرزمینی دیگر را در برداشته است. ترکیبی از قلمرو، فرهنگ، نظام اجتماعی، و نظام سیاسی سازنده ایران می باشند. با این نگاه به ایران است نمی توان آنرا به حوزه سیاسی صرف تقلیل داد و تحولات آنرا از این منظر دنبال کرد.

کاری که تا کنون در ادبیات اجتماعی و سیاسی به واسطه شرق شناسان و ایران شناسان اروپامدار و کمونیست گرای روسی دنبال شده است، تقلیل ایران به حوزه سیاسی و حکومتی با محوریت مفهوم استبداد آسیایی بوده است. اگر این نوع نگاه را بپذیریم، جایی برای معنای سرزمینی، فرهنگی و ادبی، دینی و اجتماعی از ایران باقی نخواهد ماند.

اگر اساس ایران، دولتها و نظامهای سیاسی و حکومتها بودند، و این حکومت ها و دولتها هر آن در معرض نابودی قرار داشتند و بر اساس تجربه های تاریخی در اثر حمله دشمنان دیرینه اش از قبیل تازیان، مغولها، افغانها، و ترکها و در نهایت کشورهای اروپایی و آمریکا دولتهای آن دچار فروپاشی شده اند، پس چرا هنوز از ایران خبری هست....

کتاب حاضر، به بیان ویژگی‌های ملی و ویژگی‌های ملت ایران می‌پردازد. در این کتاب بیان می‌شود که ایران کشور، جامعه، نظام سیاسی و حوزه فرهنگی است که از گذشته تاکنون داعیه‌دار فرهنگ و تمدن در سطح منطقه‌ای و جهانی بوده است. این کشور در اثر تاخت‌وتازهای متعدد بیگانگان دچار تغییرات بسیاری به لحاظ قلمرو و جهت‌گیری‌های سیاسی شده است. زمانی ایران به سرزمین بسیار پهناور تبدل شده و گاهی ضمن اینکه به قلمرو محدود سرزمینی تعبیر می‌شده است، ولی به لحاظ فضای فرهنگی بسیاری از قلمروهای سرزمینی دیگر را در برداشته است. ترکیبی از قلمرو، فرهنگ، نظام اجتماعی، و نظام سیاسی سازنده ایران است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات