دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ ایران و ممالک همجوار آن

تاریخ ایران و ممالک همجوار آن 

نویسنده: آلفرد فن گوتشمید
مترجم: کیکاووس جهانداری
مقدمه : تئودور نولدکه
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 346
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1343 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب کمی پوسته پوسته شده

 

مروری بر کتاب 

تاریخ ایران و ممالک همجوار آن از زمان اسکندر تا انقراض اشکانیان با مقدمه ای از نولدکه

کتاب 'تاریخ ایران و ممالک همجوار آن از زمان اسکندر تا انقراض اشکانیان 'اثر محقق آلمانی, 'هرمان آلفرد فرایهرفن گوتشمید ( 1887ـ 1831م ) است که در آن طی دو بخش عمده تاریخ تحولات سیاسی ایران, پس از فتح اسکندر و جانشینان او ـ یعنی دوره سلوکی و تمدن هلنی ـ تا پایان کار اشکانیان بازگو شده است .

کتاب از دیباچه‌ای شامل شرح حال مولف و مقدمه‌ای به قلم تئودور نولدکه ـ به تاریخ اکتبر 1887ـ نیز برخوردار است .گوتشميد هنوز اثر خود را به صورت نهايي براي طبع آماده نكرده بود و به همين دليل اسلوب تحرير آن يك دست و خالي از تعقيدات نيست. مترجم همه جا كوشيده است تا از متن نويسنده انحرافي نجويد؛ تنها به علت آنكه در متن، كلمات و گاه جملاتي به خط يوناني بود آن را به دقت به حروف لاتيني بر گرداند.

مطالب کتاب فاقد تقسیم‌بندی‌های موضوعی است و صرفا در دو بخش 'دوره مقدونی 'و 'دوره اشکانی 'شکل گرفته است و در هر بخش به بررسی جنبه‌های دیگر تاریخ این دوره از جمله اوضاع فرهنگی, دین و اعتقادات, اوضاع اقتصادی, سازمان و تشکیلات اداری و نظامی, هنر و سایر وجوه تمدن در متن اشارتی نشده است .

نویسنده در کتاب تاریخ ایران و ممالک همجوار آن، برای نخستین بار با روش علمی به تحریر تاریخ ایران در دوره سلوکیان و اشکانیان پرداخت و با احاطه کم نظیری که به زبانهای قدیم و جدید داشت و با برداشت تاریخی تحقیق خود، موفق با ارائه اثری شد که هنوز پس از نود سال با این همه سکه و مدرک جدید که کشف شده باز تغییر مهمی در آن نمی توان داد.

این کتاب از زمان انتشار تاکنون منبع و مرجع کلیه آثار بعدی در این زمینه شد. گوتشمید برای روشن کردن نکات تاریک این دوره گذشته از کلیه آثار و مدارک موجود به زبانهای مختلف به نحو استادانه ای از سکه شناسی نیز بهره گرفت و با موشکافی بسیاری از ابهامهای این دوره از تاریخ ایران را رفع کرد. نگاهی به مراجع مورد استفاده مولف گواهی است براینکه وی تا چه پایه در تاریخ دست داشته و ذهن نقاد وی تاکجا فرارفته است.

فهرست

۱. دوره مقدونيی
2. دوره‌ اشكانی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات