دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ ایران و ممالک همجوار آن

تاریخ ایران و ممالک همجوار آن 

نویسنده: آلفرد فن گوتشمید
مترجم: کیکاووس جهانداری
ناشر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: وزیری گالینگور ورکشدار - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 2

کمیاب  - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ فاقد فرمان

 

مروری بر کتاب 

تاریخ ایران و ممالک همجوار آن از زمان اسکندر تا انقراض اشکانیان

کتاب 'تاریخ ایران و ممالک همجوار آن از زمان اسکندر تا انقراض اشکانیان 'اثر محقق آلمانی, 'هرمان آلفرد فرایهرفن گوتشمید ( 1887ـ 1831م ) است که در آن طی دو بخش عمده تاریخ تحولات سیاسی ایران, پس از فتح اسکندر و جانشینان او ـ یعنی دوره سلوکی و تمدن هلنی ـ تا پایان کار اشکانیان بازگو شده است .

کتاب از دیباچه‌ای شامل شرح حال مولف و مقدمه‌ای به قلم تئودور نولدکه ـ به تاریخ اکتبر 1887ـ نیز برخوردار است .گوتشميد هنوز اثر خود را به صورت نهايي براي طبع آماده نكرده بود و به همين دليل اسلوب تحرير آن يك دست و خالي از تعقيدات نيست. مترجم همه جا كوشيده است تا از متن نويسنده انحرافي نجويد؛ تنها به علت آنكه در متن، كلمات و گاه جملاتي به خط يوناني بود آن را به دقت به حروف لاتيني بر گرداند.

مطالب کتاب فاقد تقسیم‌بندی‌های موضوعی است و صرفا در دو بخش 'دوره مقدونی 'و 'دوره اشکانی 'شکل گرفته است و در هر بخش به بررسی جنبه‌های دیگر تاریخ این دوره از جمله اوضاع فرهنگی, دین و اعتقادات, اوضاع اقتصادی, سازمان و تشکیلات اداری و نظامی, هنر و سایر وجوه تمدن در متن اشارتی نشده است .

نویسنده در کتاب تاریخ ایران و ممالک همجوار آن، برای نخستین بار با روش علمی به تحریر تاریخ ایران در دوره سلوکیان و اشکانیان پرداخت و با احاطه کم نظیری که به زبانهای قدیم و جدید داشت و با برداشت تاریخی تحقیق خود، موفق با ارائه اثری شد که هنوز پس از نود سال با این همه سکه و مدرک جدید که کشف شده باز تغییر مهمی در آن نمی توان داد.

این کتاب از زمان انتشار تاکنون منبع و مرجع کلیه آثار بعدی در این زمینه شد. گوتشمید برای روشن کردن نکات تاریک این دوره گذشته از کلیه آثار و مدارک موجود به زبانهای مختلف به نحو استادانه ای از سکه شناسی نیز بهره گرفت و با موشکافی بسیاری از ابهامهای این دوره از تاریخ ایران را رفع کرد. نگاهی به مراجع مورد استفاده مولف گواهی است براینکه وی تا چه پایه در تاریخ دست داشته و ذهن نقاد وی تاکجا فرارفته است.


فهرست

1 دوره مقدونيی
2. دوره‌ اشكانی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات