دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

عصای موسی یا درمان بیماری غلو

عصای موسی یا درمان بیماری غلو
درحال حاضر موجود نمی باشد

عصای موسی یا درمان بیماری غلو

نویسنده: آیت الله نعمت الله صالحی نجف آبادی
ناشر: امید فردا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 224
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

کیفیت :  درحد نو 

 

مروری بر کتاب 

نویسنده این کتاب را به منظور پاسخگویی به منتقدین کتاب خود با عنوان "شهید جاوید "نگاشته است .وی در معرفی این کتاب آورده است" :نام کتاب عصای موسی یا درمان غلو "است و مناسبت این نام این است که همان طور که عصای موسی سحر ساحران را بلعید و آثار منفی آن را از میان برد این کتاب نیز آثار منفی گفته‌های مخالفان را از میان می‌برد و نیز چون گفته‌های مخالفان ناشی از غلو درباره علم امام بوده است این کتاب غلو مزبور را درمان می‌کند .

آیت‌الله سید ابوالحسن رفیعی قزوینی رحمه‌الله در نامه‌ای که در همین کتاب آمده است نوشته‌اند: امام قبل از وصول به مقام امامت و ولایت واجب است احاطه به تمام معقولات و مدارکات را دارا باشد وگرنه وصول به مقام ولایت و امامت قبل از احاطه تمام به معقولات و حوادث، طفره عقلیه خواهد بود و طفره عقلیه مثل حسیه محال عقلی است.

در پاسخ ایشان می‌گوییم: اگر این سخن صحیح باشد باید در مورد پیغمبر اکرم (ص) نیز گفته شود که واجب است پیغمبر قبل از وصول به مقام نبوت احاطه به تمام معقولات و مدارکات داشته باشد وگرنه وصول به مقام نبوت قبل از احاطه به تمام معقولات و حوادث طفره عقلیه خواهد بود و طفره عقلیه مثل حسیه محال عقلی است، و لازمه این سخن این است که پیغمبر خدا (ص) پیش از آن که وحی بر او نازل شود همه قرآن را بداند و اگر چنین باشد دیگر نیازی نیست که وحی بر حضرتش نازل شود زیرا آنچه را که باید با وحی فرا گیرد قبلا می‌داند، در حالی که خداوند در قرآن کریم خطاب به رسولش می‌فرماید: پیش از آن که این قرآن را به تو وحی کنیم بدون شک از مردم بی اطلاع بودی «و إن کنت من قبیله لین الغافلین» (سورۀ یوسف، آیه 3). بدیهی است که چون این مطلب در مورد پیغمبر خدا (ص) صحیح نیست به طریق اولی درباره امام نیز صحیح نیست.

استاد صالحى در این کتاب به هشت نفر از ناقدان کتاب «شهید جاوید» پاسخ داده است. ترتیب عناوین جواب نقدها چنین است:

1ـ پاسخ به آیت‏ اللّه‏ سیّدابوالحسن رفیعى قزوینى.
2ـ پاسخ به استاد علاّمه سیّدمحمّد حسین طباطبایى.
3ـ پاسخ به آیت‏ اللّه‏ آقاى زاهدى قمى.
4ـ پاسخ به آقایان: آیت‏ اللّه‏ محمّد فاضل و شهاب‏ الدّین اشراقى.
5 ـ پاسخ به حجّه‏ الاسلام سیّد احمد فهرى زنجانی.
6 ـ پاسخ به حجّه‏ الاسلام محمّدمهدى مرتضوى.
7 ـ پاسخ به حجّه‏ الاسلام رضا استادى.
8 ـ پاسخ به آیت‏ اللّه‏ حاج شیخ لطف‏ اللّه‏ صافى گلپایگانى.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات