دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شعر متعهد ایران

شعر متعهد ایران

نویسنده: مهدی خطیبی
ناشر: آفرینش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 414
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 2 


مروری بر کتاب 

چهره های شعر سلاح ؛ بررسی شعر سال های 1347 - 1357

نگارنده در این کتاب یک دهه از شعرهای "جعفر کوش آبادی" را بررسی و تحلیل می‌کند. (این شعرها حد فاصل سال‌ 1347 و 1357 را شامل می‌شود). وی ابتدا به چگونگی شکل‌گیری شعر سیاسی در سال‌های قبل از 1357 اشاره نموده همچنین علل پیدایی زمینه‌ها، درون مایه‌ها و نمایندگان اصلی شعر سیاسی این دوره را که از آن به "شعر سلاح" یاد کرده بررسی می‌کند.

بخش دوم کتاب بررسی چهار مجموعه سروده‌های کوش آبادی است که عبارت‌اند از: "ساز دیگر"، "کوچک خان"، "چهار شقایق" و "سفر با صداها". این بررسی به درون مایه‌ها و واژه‌هایی تخصیص یافته که در دایره واژگانی شاعر القا کننده اندیشه‌ای خاص باشد. نویسنده تاکید می‌کند: "اصل "کنش و واکنش" به نوعی لازمه تحول و تطور هر پدیده‌ای است که در بستر تاریخی خود چار و ناچار این مسیر را پیش رو دارد.

شعر نیز از این قاعده مستثنا نیست. شعر جعفر کوش آبادی، واکنشی است در برابر دو جریان حاکم در شعر پس از کودتای 28 مرداد سال 1332 ه .ش که از لحاظ زمانی مقطع بسیاری از جریان‌های ادبی معاصر است. شعر او بازتاب واکنشی در برابر شعر "رمانتیسم سیاه" و "سمبولیسم اجتماعی" آن سال‌هاست".

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات