دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کورآت و پنج داستان دیگر

کورآت و پنج داستان دیگر

نویسنده: مهدی قلیزاده , حسین مهدی , عبدالرحیم حقوردیف
مترجم: فرخ صادقی
ناشر: رز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 111
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

مجموعه شش داستان

میرزا جلیل محمدقلی‌زاده بنیان‌گذار روزنامه ملانصرالدین بود. او در سال ۱۸۶۶ در دهی به‌نام نهرم از ولایت نخجوان زاده شد. پدرش محمدقلی نام داشت. خانواده او اصلاً ایرانی بودند و جدش حسین‌علی بنا از خوی به نخجوان رفته بود. خواندن و نوشتن را در نخجوان آموخت و در شهر گوری در گرجستان به دارالمعلمین رفت. سال‌ها در مدارس گرجستان آموزگار بود. در سال ۱۹۰۴ به تفلیس رفت و در روزنامه شرق روس مشغول به نویسندگی شد. چند داستان کوتاه منتشر کرد.

نمایشنامه‌ای به نام مردگان نوشت که با استقبال زیاد روبرو شد انتشار ملانصرالدین مهم‌ترین کار فرهنگی او بود و دشمنان زیادی از مستبدین برای او ساخت. روزنامه ملانصرالدین نوشتارهایی روشنفکرانه و اصلاح‌طلبانه داشت و این امر باعث شد تا متعصبین به تکفیر و آزار مدیر، کارکنان و حتی فروشندگان آن دست بزنند. محمدقلی‌زاده ناچار شد برای گریز از تعرض متعصبین در محله گرجی‌نشین تفلیس اقامت کند.

در بایگانی شخصی دست‌نوشته‌های جلیل محمدقلی‌زاده، نامه یک مسلمان تندرو در ده قاسم‌کندی دیده می‌شود که محمدقلی‌زاده را با دشنام شدید تهدید به قتل و خونریزی کرده‌است جلیل محمدقلی‌زاده در سال ۱۹۲۱ میلادی به قصد اقامت دائم در سرزمین اجدادی به ایران آمد ولی یک سال پس از اقامت در تبریز به دعوت حکومت آذربایجان شوروی به باکو رفت . میرزا جلیل قلی زاده کسی که سنن و عادات به ظاهر مقدس را مورد انتقاد قرار میداد و در شاخه ای نشسته و هزاران شاخه دیگر را میجنباند . البته در نزد متحجرین از خود راضی خوشایند نمی توانست باشد .

فهرست

شیخ شعبان
طبیب مصلحتی
فانتزی
کورآت
نگرانی
دوتا سیب

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات