دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پساکمونیسم

پساکمونیسم

نویسنده: ریچارد ساکوا
مترجم: محسن حکیمی
ناشر: آشیان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 223
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 2 ویرایش : 2

 

مروری بر کتاب  

« کمونیسم مارکس » چیزی نبود جز یک بی ربطی خطرناک با مشکلات اصلی جامعه ی مدرن و مستعد اشکال اقتدارگرای حکومت که از توسعه ی همه جانبه ی جوامع و افراد تشکیل دهنده ی آن ها ممانعت می کرد. این نتیجه ای بود که چنانکه در فصل پیش دیدیم ، حتی در زمانی که کمونیسم به عنوان یک ایده و یک طرح در اوج رونق بود ، شماری از متفکران به آن رسیده بودند ، و تعداد فزاینده ای از کمونیست ها ( از جمله برخی از رهبران آن ها ) بیش از پیش آن را پذیرفتند.

سیر انقلاب بولشویکی حاوی انتخاب های شخصی و رویدادهای غیر مترقبه ی بی شماری بود ، و موید این گفته ی انگلس بود که مردمی که به خود می بالیده اند که انقلابی را بر پا کرده اند ؛ همیشه روز پس از انقلاب به این نتیجه رسیده اند که نمی دانسته اند دارند چه کار می کنند ، و انقلابی که بر پا کرده اند هیچ شباهیت با انقلابی که می خواسته اند ندارد.

رزا لوكزامبورگ یكی از رهبران جنبش كمونیستی آلمان بود كه در سال 1919 به دست نیروهای امنیتی آلمان به قتل رسید .او در كتاب "اصلاح یا انقلاب " محوری‌ترین مباحثات سوسیال دموكراسی آلمان را طرح نمود و علیه جنبش به پاخاست كه برای تجدید نظرطلبی در نظریه ماركس آغاز شده بود و از سوی ادوارد برنشتاین رهبری می‌شد .لوكزامبورگ به همراه كارل كاتوتكسی مانع تسلط تجدید نظرطلبی بر حزب سوسیالیست آلمان شدند.

لوكزامبورگ در این كتاب می‌نویسد : "نظریه برنشتاین از ما می‌خواهد كه تحول اجتماعی و هدف نهایی سوسیال دموكراسی را به كناری نهیم و در عوض، اصلاحات اجتماعی ـ كه ابزار مبارزه طبقاتی است ـ را به عنوان هدف جنبش برگزینیم .

وی از فعالیت اصلاح طلبانه به مثابه ابزاری در خدمت مبارزه طبقاتی حمایت می‌كرد و هدف اصلاحات را یك انقلاب تمام عیار می‌دانست .او تاكید می‌كرد كه در زمانی كه انقلاب پرولتاریایی برای ساختن جامعه‌ای سوسیالیستی آغاز شده است امید بستن به اصلاحات بی پایان تنها به نفع بورژوازی حاكم تمام می‌شود .


فهرست

روش اپورتونیستی
تطبیق سرمایه
تحقیق سوسیالیسم از طریق اصلاحات اجتماعی
سرمایه‌داری و دولت
نتایج اصلاح طلبی اجتماعی و ماهیت كلی اصلاح طلبی
توسعه اقتصادی و سوسیالیسم
تعاونی‌ها، اتحادیه‌ها، دموكراسی
كسب قدرت سیاسی
واژگونی
اپورتونیسم در تئوری و عمل
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات