دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

همه حق دارند ؛ گزیده لطیفه های ملانصرالدین ؛ زرکوب

همه حق دارند
درحال حاضر موجود نمی باشد

همه حق دارند

پژوهش و بازنویسی: منوچهر کریم زاده
تصویرگر بهزاد غربی پور
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 309
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

تصاویر گلاسه رنگی

گزیده لطیفه های ملانصرالدین

همه حق دارند کوششی است برای انتخاب و بازنویسی و یا ترجمه گزیده ای از لطیفه های ملا نصرالدین ، لطیفه های دلنشین و صیقل یافته ای که رد پای بسیاری از آنها را می توان در هزار سال پیش از آن پیدا کرد.

مولف طی مقدمه مفصلی کوشیده است نخست به این پرسش اساسی پاسخ گوید که آیا ملانصرالدین شخصیتی است تاریخی یا شخصیتی است ساخته و پرداخته ذهن مردم. آن گاه، چهارصد لطیفه بر گزیده را بر اساس مفهوم در 19 فصل طبقه بندی کرده است و برای کسانی که به تشخیص نوع ادبی لطیفه ها و طبقه بندی آنها براین اساس علاقه مندند مطالب روشنگری آورده است.

فرهنگ اصطلاحات، لغات و عبارات به کار رفته در لطیفه ها خواندن این کتاب را برای همه ، به ویژه برای فارسی زبانان که در حوزه فرهنگی و زبان مادری خود دور افتاده اند، آسانتر می سازد.

ملانصرالدین شلوار پاره پوره و چرکی را بخشید به فقیری و گفت «این یادگار پدر خدابیامرزم است و با اینکه برایم خیلی عزیز است آن را می بخشم به تو و از خدا می خواهم صد برابر آن را به من عوض بدهد.»
فقیر نگاهی انداخت به وصله ها و سوراخ های شلوار و گفت «خدا بیامرزد پدر بزرگوارتان را که خیلی بی موقع از این دنیا دل کند و رفت به بهشت؛ چون جا داشت چند سال دیگه زنده می ماند و این شلوار را پا می کرد. اما اگر شما در حق من لطف کنید و به جای این یادگار نفیس یک پاپاسی بدهید به من، هم یادگار پدر مرحومتان محفوظ می ماند و هم من بیشتر خوشحال می شوم.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات