دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نظریه های جباریت از افلاتون تا آرنت

نظریه های جباریت

نویسنده: راجر بوشه
مترجم: فریدون مجلسی
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 703
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1395 _ 1385 - دوره چاپ: 3 _ 1

 

مروری بر کتاب

از افلاتون تا آرنت

جباریت، استبداد، تمامیت خواهی، خودکامگی، جور و ستم سلاطین در طول تاریخ از مهمترین دغدغه های فیلسوفان و نظریه پردازان سیاسی بوده است.حاصل نظریه ها و تحلیل های اندیشمندان از دوران کلاسیک تا سده های تاریک میانه، دوران روشنگری و اصلاحات مذهبی تا عصر تجدد، پدید آوردن و تعمیم بخشیدن الگوهایی بوده است که در قالب آن حاکمت قانون، حقوق بشر و آزادی و امنیت شهروندان تضمین و از جباریت و خودکامگی پیشگیری شود. در این کتاب آراء و نظریات متفکران و نظریه پردازان سیاسی را با تأکید بر «نظریه های جباریت» می خوانید.

در بخش نتیجه‌گیری برای نمونه نگارنده با طرح این پرسش که  بر مردان و زنانی که از سوی جباریت، سرکوب می‌شوند، چه می‌گذرد؟  تصریح می‌کند: 
تاسیت معتقد است که در برخی از جباریت‌ها هرگون خصلت اخلاقی ناپدید می‌شود و رعایا به خاطر احساس نومیدی نسبت به آینده در انواع شهوات زیاده‌روی می‌کنند. افلاتون از جباری سخن می‌گوید که مردمان را با آشپزی آرام می‌کنند؛ یعنی با برآوردن هوس‌هایشان.  ارسطو  و  تاسیت  می‌گویند که می‌توان مردمانی را با سرگرمی و تفریح آرام کرد.

مونتسکیو و توکویل معتقدند که مستبدها، آزمندی و طمع‌ورزی خصوصی را تشویق می‌کنند تا این که رعایا با حکومت مطلقه مخالفت نورزند. افلاتون ، تاسیت و نویمان معتقدند که رعایا برای بقا درگیر نقش‌بازی کردن می‌شوند و نقش‌هایی را بازی می‌کنند که فکر می‌کنند جباران مایل به دیدن آن هستند تا موجب بدگمانی نشوند.

مارکس ، وبر و نویمان توجه‌ها را به نکته‌ای جلب می‌کنند که فوکو آن را ریزسیاست جباریت می‌نامد؛ یعنی آن‌چه برای کارگران در کارگاه، برای اقلیت‌های قومی و برای زنان رخ می‌دهد. جبار در واقع درگیر کاری می‌شود که ماکیاول آن، را هنر کشورداری می‌نامد، اما این‌ کار، هنری است که در آن حل هر مساله‌ای تقریبا همیشه مساله‌ی دیگری را برمی‌انگیزد.

فهرست

روان‌شناسی سیاسی جباریت/ افلاتون
جباریت به مثابه‌ی امری غیر طبیعی/ ارسطو
جباریت به عنوان سیاست تظاهر/ تاسیت
شکست جباریت‌های شهر یارانه/ ماکیاول
ترس از سلاطین و سوداگران/ مونتسکیو
لذایذ بنگی/ توکویل
استبداد طبقاتی و مقام کار/ مارکس
باز تولید جباریت/ فروید
گریزناپذیری سلطه‌ی دیوان‌سالارانه/ وبر
سه تفسیر اولیه‌ از آلمان نازی/ فروم، نیومان و آرنت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات