دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مارکس

مارکس

نویسنده: پیتر سینگر
مترجم: محمد اسکندری
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 148
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

کتاب های بسیاری درباره مارکس وجود دارد، اما همچنان یافتن کتابی مختصر و مفید در این زمینه دشوار است. مارکس آنقدر زیاد نوشت و به موضوع های گوناگون پرداخت که به آسانی نمی توان به کلیت افکارش پی برد. به نظر من اندیشه ای بنیادی، یا بینشی از عالم وجود، به اجزای تفکر مارکس وحدت می بخشد و جنبه های گیج کننده آن را تبیین می سازد.

پيتر سينگر در كتاب ماركس به بررسی عقايد و انديشه‌های نظريه‌پرداز و فيلسوف بزرگ، كارل‌ ماركس می‌پردازد. او به حق تاثير ماركس را به مراتب بيشتر از هر فيلسوف سياسي ديگري مي‌داند و تفسير مادي او از تاريخ را كه منجر به پيدايش ماركسيسم و نگاه ميليون‌ها نفر به او در جايگاه منجی رهایی از فشارها و تبعيض‌ها است، بررسی و تحلیل می کند. ماركس را پدر معنوي جامعه‌هاي كمونيستي و سوسياليستي بايد دانست.

تأثیر ماركس به‌مراتب از هر فیلسوف سیاسی دیگری بیش‌تر بوده است؛ احساساتی هم كه آثار او برانگیخته به‌همین نسبت شدیدتر بوده است. ماركس بانی تفسیر مادی از تاریخ و منادی جنگ طبقاتی است و میلیون‌ها نفر به او به چشم كسی نگاه می‌كنند كه كلید اصلی كاركرد جامعه‌ی انسانی را به دست داده است. تأثیر او بر علم اقتصاد، ‌فلسفه و تمامی شعب اندیشه‌ی اجتماعی به‌اندازه‌ی تأثیرش بر عمل سیاسی عمیق بوده است.

هرچند دست‌آوردهای ماركس ذوجوانب بوده است،‌ اما از نظر پیتر سینگر دل‌مشغولی اصلی او سرشت آزادی انسان بود:‌ ماركس می‌خواست نشان دهد چگونه روابط اقتصادی هم آزادی سرمایه‌دارها را محدود و مقید می‌ساخت و هم آزادی كارگران را؛ ‌در عین حال،‌ ماركس چشم‌انتظار جامعه‌ی كمونیستی‌ای بود كه می‌بایست سرشت انسان را متحول كند.در این کتاب سعی می کنم به زبانی قابل فهم برای کسانی که با نوشته های مارکس آشنایی قبلی ندارند یا آشنایی کمی دارند، بگویم که این اندیشه محوری چیست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب مارکس

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات