دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فهرست مقالات فارسی ؛ جلد دوم ؛ از سال 1339-1345 ش

فهرست مقالات فارسی

نویسنده: ایرج افشار
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 708
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1348 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

جلد دوم ؛ از سال 1339 - 1345 ش

اين مجموعه محصول چهل سال، برگه‌بردارى روشمند و متدولوژيك است كه طى اين مدت، مؤلف، جمعاً مشخصات چند هزار مقاله و مطلب چاپ شده را با ذكر نام نويسنده، عنوان مقاله، نام و نشان مجله و قيد دوره و صفحات مجله در اختيار پژوهشگران و علاقه‌مندان به تحقيق و تتبع قرار داده است و بدين گونه، كار اهل مطالعه و تحقيق را عموماً و كار نوآموزان و دانشجويانى را كه بخواهند تازه در رشته‌اى به مطالعه و تحقيق يا تنظيم پايان‌نامه دانشگاهى بپردازند خصوصاً، تا حد زيادى آسان كرده است.

فهرست موضوعی مطالعات و تحقیقات مسائل ایرانشناسی به زبان فارسی که در مجله ها و سالنامه ها و مجموعه های چاپ ایران و ممالک دیگر تا پایان سال 1338 چاپ شده است. اين اثر ابزارى است براى كتابداران و پژوهشگران كه در زمينه تحقيقات ايرانى مى‌خواهند دسترسى به نوشته‌هاى كوتاه پژوهشى پيدا كنند و بدانند كه در چه مباحثى از قلمرو مطالعات ايرانى مقاله‌هاى ارزشمند وجود دارد.

اين فهرست، توصيف يا چكيده مقالات را ندارد و صرفا اطلاعات كتابشناختى را به خواننده ارائه مى‌كند.نويسنده نگارش آثارى از اين دست را واجب‌ترين كارها و نخستين پايه تحقيقات ايران‌شناسى و مطالعات مربوط به دوران اسلامى مى‌داند.فكر تدوين چنين فهرستى از سال 1329ش به ذهن نويسنده خطور كرد. از همان ايام وى به تنظيم فهرست موضوعى مقالات مندرج در مجلات مهم زبان فارسى آغاز كرد.

تقسيم‌بندى موضوعات و ترتيب كتاب نيز خود مشكل عظيم و پيچيده بى سابقه‌اى براى مؤلف بوده است. زيرا تا زمان تهيه اين اثر، فهرستى در اين گونه مباحث در ايران تدوين نشده بود و طبعا براى تنظيم و تقسيم‌بندى مطالب، معيار و ميزان معين و مرسومى در دسترس وى قرار نداشته است.

در اين كتاب، فهرست مقالات و مطالبى به دست داده شد كه در مجله‌ها، مجموعه‌ها و سالنامه‌هاى فارسى درج است و مؤلف فهرستنامه آن‌ها را (با معرفى نام صاحب امتياز، مدير و تعداد مجلدات و شماره‌هاى طبع شده) پس از اين به ترتيب حروف الفبا آورده تا مراجعه كنندگان از نام، نشان، محل و تاريخ طبع آن‌ها اطلاع حاصل كنند.

در تقسيم‌بندى مطالب به رشته‌هاى مختلف، اساس كار مطابق با كتاب Index Islamicus بوده است. اين كتاب يك مقاله‌نامه آثار محققانه از 1905م به بعد درباره اسلام و كشورهاى اسلامى به زبان انگليسى است و پيرسون آن را تدوين كرده است. البته مؤلف به تناسب موضع و مقام تصرفاتى را در آن روا دانسته است. هر يك از مباحث و فصول به ترتيب الفبايى اسامى نويسندگان مرتب شده است.


فهرست


کلیات
ادیان و مذاهب
فلسفه و علوم
هنر و صنعت
جغرافیا
مردمشناسی و نژاد شناسی
باستانشناسی
تاریخ
زبان شناسی
ادبیات

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات