دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فرهنگنامه تطبیقی نامهای قدیم و جدید مکانهای جغرافیایی ایران و نواحی مجاور

فرهنگنامه تطبیقی
درحال حاضر موجود نمی باشد
فرهنگنامه تطبیقی نامهای قدیم و جدید مکانهای جغرافیایی ایران و نواحی مجاور
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 167128 - 65/0
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

فرهنگنامه تطبیقی

نویسنده: علیرضا چنگکی
ناشر: آستان قدس رضوی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 292
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه جلد و صفحات کتاب بر اثر فشار رد فرورفتگی دارد 


مروری بر کتاب

همراه با نقشه

نام های قدیم و جدید مکان های جغرافیایی ایران و نواحی مجاور 

نویسنده صورت‌هاى كهن و جديد و نگارش‌هاى مختلف اسامى مكان‌هاى جغرافيايى ايران و مناطق همجوار (شهرها و نواحى مهم مسكونى و گاه عوامل طبيعى) را در اين مجموعه فراهم آورده است. مطالب كتاب در دو بخش ، بر اساس حروف الفبا به گونه‌اى تطبيقى تنظيم شده است. در بخش اول , نام‌هاى جغرافيايى از قديم به جديد و در بخش دوم از جديد به قديم در قالب جدول سامان يافته‌اند.

نام گزينى مكان‌هاى جغرافيايى پيش از هر چيز ، برخاسته از عوامل طبيعى ، اقتصادى و شخصى است و پس از آن انگيزه‌هاى سياسى و شرايط فرهنگى ، در تغيير و تحول اين نام‌ها نقش داشته‌اند. در اين ميان ، تحولات زيان فارسى ، چه در فرايند طبيعى و پيشروانه‌ى خود و چه در شرايط غير طبيعى و خاص ، به ويژه در شرايط چيرگى و تأثيرگزارى فرهنگ‌ها و زبان‌هاى مهاجم ، سبب تغيير و تبديل در ساختار و تركيب واژه‌ها ، اصطلاحات ، اصوات و حروف خاص زبان فارسى شده و به دنبال آن نام مكان‌ها جغرافيايى و آبادى‌ها و شهرها نيز آورده شده است.

گذشته از اين ، تحريف‌ها و اشتباهات نسخه‌نويسان در ثبت و ضبط نام‌ها ، در متون و منابع، به ويژه توسط غير ايرانى‌ها ، در پيدايى نگارش‌هاى مختلف نام شهرها و آبادى‌هاى اين سرزمين و نواحى مجاور آن نقشى مؤثر داشته است. اين فرهنگ‌نامه بر آن است تا با اشاره به صورت‌هاى قديم و كنونى و نگارش‌هاى مختلف هر نام ، كه در منابع متعدد آمده‌است ، خوانندگان را با تبديلات اين اسامى آشنا سازد.

در جدول بخش نخست ، در مقابل نام قديم و جديد هر محل جغرافيايى ، مأخذ و شماره صفحه، عرض و طول جغرافيايى ، ارتفاع از سطح دريا و استان و كشور آن محل ذكر شده است.
در جدول بخش دوم ابتدا اسامى جديد آمده ، سپس صورت‌هاى مختلف نام قديم آن محل در منابع مختلف ، و آن گاه عرض و طول جغرافيايى ، ارتفاع از سطح دريا و استان و كشور مربوطه درج شده است. در پايان بخش دوم فهرست مأخذى كه اسامى كتاب از آنها استخراج شده به طبع رسيده است. كتاب با تعدادى نقشه جغرافيايى به پايان مى‌رسد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات