دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سیاست و خرد و چند گفتگوی دیگر

سیاست و خرد 

نویسنده: میشل فوکو
مترجم : محمدرضا اخلاقی منش
ناشر: جامی - مصدق
زبان کتاب: فارسی

تعداد صفحه: 272
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 _ 1395- دوره چاپ: 2 _ 1

 

مروری بر کتاب 

و چند گفتگوی دیگر

این کتاب ارزشمند، دربردارنده ی گلچینی از مصاحبه ها و سایر نوشته های فیلسوف بزرگ فرانسوی، میشل فوکو است. فوکو با پرداخت به تعریف تحول برانگیز خود از مفهوم قدرت، و همچنین از طریق تحلیل های نقادانه اش از نهادهایی که زندگی اجتماعی را سازماندهی می کنند، موضوعاتی همچون ادبیات، موسیقی و قدرت هنر را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد و علاوه بر آن، مسائلی نظیر احزاب چپگرا در فرانسه ی معاصر، نظام امنیت اجتماعی، نظام کیفری، جنون، جنسیت و همچنین انقلاب ایران را با نگاه موشکافانه و منحصر به فرد خود برای مخاطبین تشریح می کند.

میشل فوکو مجموعه باارزش و تأثیرگذاری از مصاحبه‌ها از خود برجای گذاشته است که گستردگی و تنوع دلمشغولی‌های وی را به نمایش می‌گذارند و فرصتی بی‌نظیر را فراهم می‌آورند تا با کل مجموعه کارهای وی آشنا شویم. خصلت گفت وشنودی مصاحبه به فوکو این امکان را می‌دهد تا عمیقاً درگیر تأملی انتقادی بر دگردیسی‌های حیاتی دیدگاه‌ها و دورنماهای فلسفی، سیاسی و فرهنگی خود شود.

از زمان ژان پل سارتر هیچ متفکر اروپایی دیگری وجود نداشته است که تا این اندازه به مصاحبه همچون یک شیوه فرهنگی مقید باشد. فوکو با استادی تمام از این روش برای پرداخت و تکمیل کارهای نظری خود به شیوه‌ای قابل فهم و شخصی بهره گرفت، و بدین طریق به اعطای جایگاهی محوری به این شیوه در پیکره آثارش قطعیت بخشید.

در این کتاب مجموعه‌ای غنی از مصاحبه‌های فوکو گردآوری شده است که جذابترین مشغولیات ذهنی سال‌های پایانی زایش انتقادی وی را توضیح می‌دهند. این متون به وضوح و با بیانی رسا، نگرش اجتماعی و سیاسی فوکو، و تکامل نظریه جنسیت وی را شرح می‌دهند. علاوه بر این، تعداد معدودی از متون دیگر در این کتاب آورده‌ شده است که برخی دلمشغولی‌های نظری مورد اشاره در این مصاحبه‌ها «سیاست و خرد، ماهیت مدرنیته، تاریخ جرم‌شناسی و اخلاق جنسی» را مورد «سنجش» قرار داده‌اند. سیاست، فلسفه، فرهنگ به روزترین رهنمود را به سوی فوکو توسط فوکو فراهم می‌آورد و خودنگاری یک اندیشمند بی‌مدعا و فروتن، یک جستجوگرِ «سیاست به مثابه اخلاق» را پی می‌گیرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات