دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

روشنفکران ایرانی و غرب

روشنفکران ایرانی و غرب

نویسنده: مهرزاد بروجردی
مترجم: جمشید شیرازی
ناشر: فرزان روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 340
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ : 2

 

مروری بر کتاب 

مصور

سرگذشت نافرجام بومی گرایی

کتابی با اهمیت و اصیل. سرانجام کتابی در اختیار ما قرار گرفته است که ابعاد گوناگون دنیای روشنفکری ایران را برایمان تشریح می کند. دستاوردی ارزشمند. این کتاب بررسی و مطالعه ای با اهمیت در باب حیات روشنفکری پیچیده و پرنوسان ایران مدرن است.اصحاب علوم اجتماعی علاقه مند به چگونگی همزیستی شرق شناسی و ضد شرق شناسی، این کتاب را بسیار جالب توجه خواهند یافت...

نویسنده اظهار می دارد که در سال های قبل از انقلاب در محافل روشنفکری ایران، بحثی به راه افتاد که بسیار گسترده تر و فراگیرتر از اسلام شیعی بود. قطعا مذهب شیعه، جزء مهمی از فرهنگ سیاسی ایران به حساب آمده و بدون تردید فرهنگ سیاسی، پس زمینه ای است که نمایش سیاسی روی آن به صحنه می رود.

با این حال، این ادعا که فرهنگ سیاسی ایران منحصر به اسلام است، امری است که قطعیت آن زیر سوال است. تحقیقات وی در مورد طرز فکر، معرفت و مباحثات نخبگانی و روشنفکری مدرن ایران نشان می دهد که ایدئولوژی انقلاب ایران در ابتدا صرفا اسلامی نبوده است. به بیان دیگر، مذهب تشیع یکی از پایه های اصلی فلسفه ی انقلاب بود، اما تنها ستون اصلی آن نبوده است.

"مهرزاد بروجردی" در "روشنفکران ایرانی و غرب" چگونگی واکنش روشنفکران ایرانی به تغییرات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه ایران بین سال های 1330 تا 1370 را مرور می کند. این دوره ی زمانی از این نظر حائز اهمیت است که دوره ی تحولات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی مهمی از جمله انقلاب اسلامی می باشد. "مهرزاد بروجردی" نشان می دهد که چگونه تمرکز بر ایجاد یک هویت ملی اصیل از روزهای دور تا به امروز در مرکز توجه روشنفکران ایرانی بوده است.


فهرست

• دیگر بود، شرقشناسی، شرقشناسی وارونه، و بومی گرایی
• «دیگری» شدن یک دولت اجاره گیر
• دیگری شدن غرب
• خرده فرهنگ مذهبی
• روشنفکران مذهبی غیر روحانی
• بومی گرایی دانشگاهی
• بحثهای پس از دوران انقلاب
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات