دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

رمان به روایت رمان نویسان ؛ زرکوب

رمان به روایت رمان نویسان ؛ زرکوب
درحال حاضر موجود نمی باشد

رمان به روایت رمان نویسان

نویسنده: میریام آلوت
مترجم: علی محمد حق شناس
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 654
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1380
 - دوره چاپ: 2

کیفیت : در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

در این کتاب نظرها و دیدگاههای کسانی را درباره ی رمان می خوانیم که هر کدام خود یک یا چند رمان از برجسته ترین شاهکارهای ماندنی ادبیات جهان را خلق کرده اند، و موفقیت جاودانه ی آثارشان می تواند گواه اعتبار نظر و دیدگاهشان باشد.

آنان از بیرون با عالم رمان نویسی ننگریسته اند بلکه تجربه ها و درسهایی را می آموزند که تبلور خلاقیت و تلاش مستقیم و عملی آنان در این عرصه است.کتاب ذهن خواننده را در قفس هیچ نظریه ی خاصی زندانی نمی کند بلکه او را بیواسطه با آراء و اقوال گوناگون و متفاوت رمان نویسان بزرگ آشنا می کند.نویسنده ی کتاب این آراء و اقوال بر حسب موضوع دسته بندی کرده و برهریک مدخلی افزوده که به مقایسه ی دیدگاههای مختلف در هر زمینه و پی جویی مراحل تحول آنها می پردازد.

کتاب حاوی سه بخش است: در بخش یکم ماهیت رمان مورد بحث قرار می گیرد، در بخش دوم تکوین رمان، و در بخش سوم صناعت داستان نویسی. در این سه بخش عمده ترین وجه رمان تشریح شده است، ولی آنچه به رمان به روایت... اهمیّت و جاذبه ویژه ای می بخشد این است که مباحث کتاب صرفاً بیانگر نظر و پسند میریام آلوت نیست که در حوزه نقد رمان در هر درجه ای از اعتبار که باشد نظر و پسند او جنبه شخصی دارد و لاجرم محدود است، بلکه نویسنده در هر مبحث آرای نویسندگان بزرگ را گردآوری و نقل کرده است و خود فقط، در مدخل هر بحث (و ای کاش در پایان آن) به جمع بندی آرای ایشان پرداخته است. بدین ترتیب خواننده کتاب بی واسطه با آفرینندگان رمان روبه رو می شود و از زبان خود ایشان می شنود که رمان هنر زنده و پیچیده ای است که به هرجنبه آن می توان از دیدگاه دیگری نگریست و به رأی و داوری دیگری رسید.

سر والتر اسکات درباره رمان می گوید:

در طی پانزده ـ بیست سال گذشته سبک تازه ای در رمان نویسی پدیدار شده است که با سبکهای پیشین از جمله این فرق را دارد که برای جلب توجّه خوانندگان از نکاتی به کلی متفاوت بهره می جوید. این سبک نه ما را دستخوش ناباوری می کند، و نه نیروی تخیل ما را با انواع حوادث عجیب و غریب سرگرم می سازد، و نه پیش چشم ما هیچ نوع تصاویر رمانتیک از آن گونه عشقها و احساسات ترسیم می کند که در گذشته به آنها به مثابه اوصاف قهرمانان تخیلی نگاه می کردند؛ زیرا که نمونه آنها در میان مردمی که در این عالم واقعاً زندگی می کنند و می میرند بسیار کم است. چیزی که در این سبک تازه جانشین این گونه هیجانها می شود... همانا عکسبرداری درست از طبیعت و ترسیم دقیق آن عیناً به همان گونه است که در عرصه زندگی معمولی واقعاً وجود دارد 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات