دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

در هوای حق و عدالت ؛ از حقوق طبیعی تا حقوق بشر

در هوای حق و عدالت

نویسنده: محمدعلی موحد
ناشر: کارنامه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 654
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1396 _ 1381 - دوره چاپ: 5 _ 1

 

مروری بر کتاب

مصور

از حقوق طبیعی تا حقوق بشر

با طرح های اردشیر رستمی

در هوای حق و عدالت فراخوانی است برای سیر و سیاحت. نویسنده می کوشد تا دست خود را بگیرد و آرام آرام از فراز دیوارها و لب بام ها عبور دهد و به هوای آن یک جفت پری -که حق و عدالت نام دارند- چشم در سرداق جلال فلسفه و حقوق بدوزد. این فراخوان نه برای مبتدیان است که هنوز آمادگی همراهی در چنین سفر را ندارند، و نه برای منتهیان است که خود هفت شهر عشق را گشته اند. فراخوان را روی با جوانان فرهیخته و دانش پژوهی است که بلوغ معنوی خویش را با عشق حق و عدالت آغاز کرده اند و با ایمان قویم به حقانیت راه خود چشم امید در آفاق آینده دوخته اند.

کتاب در هوای حق و عدالت بی تردید یکی از بهترین ها در نوع خود است ، موضوعی که دکتر موحد در کتاب پی گیر آن است از "حق" و "حقوق" ذاتی انسان ها شروع شده و سیر تکامل اندیشه را در این عرصه پی می گیرد . در کتاب در هوای حق و عدالت چالش های ذهنی انسان ها در مورد حقوق طبیعی تا حقوق بشر بیان شده و در ضمن آن با اندیشمندان چون ؛ جان لاک ، امانوئل کانت ،منتسکیو ، ژان ژاک روسو آشنا خواهید شد .

خواندن این کتاب نه تنها خواننده را با حقوق اساسی خود آشنا می سازد بلکه سیر اندیشه و شکوفایی اروپا را روشن ساخته و مبانی رشد جامعه را آشکار می سازد.در پایان کتاب اعلامیه حقوق بشر ، و میثاق های جهانی نیز برای اطلاع بیشتر هر فرد از حوق طبیعی و هم چنین "شهروندی" خود بیان شده است.


فهرست

حق چیست ؟
حق ، قانون ، دولت، عدالت و انصاف
برخورد سیاست با دیانت (ابن سینا ، ابن خلدون ، مانوی گری در اروپا و...)
عالمی نو و آدمی نو
از حقوق طبیعی تا حقوق بشر ، سیصد سال پر ماجرا
رویکردهای تازه در حق و قانون (حاکمیت چیست ؟ ، مکتب رئالیسم ، آستین و اصل فایده و...)
نگرش های تازه در بحث عدالت
سوء استفاده از حق و قدرت(حاکمیت دولت و فرد ،دولت و سو استفاده از اختیارات و...)
حقوق جهانی بشر
سه پیروزی بزرگ

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات