دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خلیج فارس

خلیج فارس

نویسنده: احمد اقتداری
ناشر: شرکت سهامی کتابهای جیبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 261
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : در حد نو _ نو 

 

مروری بر کتاب 

تصاویر گلاسه 

خلیج فارس و دریای عمان، دریای پرجوش و خروش و پرماجرای ایرانی، که مرزهای جنوبی، جنوب غربی و جنوب شرقی ایران را دربر گرفته است.
چگونه به‌وجود آمده است؟
بر آن‌ چه‌ها گدشته؟
تا چه اندازه می‌توان از نظر اقتصادی، بازرگانی و دریانوردی از آن بهره‌برداری کرد؟
چرا روزگاری بس آباد و پر‌نعمت و پررونق بوده و به زمان ما فراموش شده است؟
آیا امیدی به آبادانی و رونق آن می‌رود؟

من به گمان خویش این کتاب را آن گونه پرداخته ام که جوانان را بدون مراجعه به کتاب های متعدد و رنج مطالعه فراوان به کار آید و پیران را ملالی نیفراید و تا حدی پاسخی به همه این پرسش ها باشد. امید من آن است که جوانان و پژوهندگان بخوانند و دریابند که چگونه خلیج فارس از نظرات مختلف،شایان دلبستگی و توجه است.باشد که به همه بندرها و جزیره ها و آب و خاکش دل بندند و در حفظ و آبادانی آن بکوشند....

هزار سال پیش، بزرگ بن شهریار، ناخدای رامهرمزی در کتاب «شگفتی های هند، خشکی ها، دریاها، وجزیره هایش.» نوشت:

«از شگفتی های دریای پارس چیزی است که مردمان به شب هنگام بینند، در آنگاه، چون موج ها بر هم خورند و بر یکدیگر شکسته شوند، از آنها آتش برجهد، و آنکه بر کشتی سوار است پندارد که بر دریایی از آتش روان باشد.»

نام «دریای پارس» از روزگار هخامنشیان بر روی خلیج فارس گذارده شده است. در کتیبه ای از داریوش بزرگ شاهنشاه هخامنشی در تنگه ی سوئز، (در مصر که در دو هزار و چهارصد سال پیش جزو قلمرو پادشاهی او بوده) یافته اند، نام این خلیج «دریایی که از پارس آید» یاد شده است. در زمان ساسانیان نیز این خلیج را دریای پارس می نامیده اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات