دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تهران دموکرات و علی امینی در ترازو ...

تهران دموکرات و علی امینی در ترازو ...

نویسنده: رحمت مصطفوی
ناشر: سلسله
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 403
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

دو جلد در یک مجلد

...روز بعد از میتینگ جبهه ­ی ملی از پدرم شنیدم که شاه از نروژ به او تلفن کرده و ناخشنودی خود را از اجتماع 1340/02/29 مزبور ابراز داشته است. به احتمال قریب به یقین این رویداد نه تنها باعث شد که سوءظن شاه نسبت به دکتر امینی که هیچ­گاه کاهش نیافته بود تشدید یابد، بلکه موضع دکتر امینی را در مقابل مخالفان دست راستی­اش تضعیف کرد و به آنها بهانه داد که از بازشدن فضای سیاسی ممانعت نمایند.

اجازه ­ی برقراری این میتینگ یکی از مؤثرترین اقدامات دکتر امینی در آغاز زمامداری خود بود. به گفته ­ی دکتر رحمت مصطفوی مدیر مجله­ ی روشنفکر:
مهمترین واقعه ­ی دوران حکومت دکتر امینی تاکنون نه انحلال مجلس است، نه توقیف افسران ارشد، و نه پایان اعتصاب معلمین، مهمترین واقعه ­ی حکومت دکتر امینی تاکنون، جمع شدن چندین ده هزار تن، قریب به صد هزار تن از افراد مردم ایران است در میدان جلالیه، برای ابراز وجود سیاسی.

مهمترین جنبه ی میتینگ جلالیه نه قطع­نامه­ ای است که به تصویب رسید، نه نطق­ هایی است که لیدرها کردند، و نه نظرهای سیاسی­ ای است که در آن ابراز و تأیید شد. مهمترین جنبه­ ی میتینگ جلالیه، نظم و ترتیبی است که مردم با آن به جلالیه آمدند، با آن شعار دادند، با آن تحسین و تایید کردند، و با آن رفتند...

رحمت‏ الله مصطفوى، فرزند مصطفى، در کالج آمریکایى و سپس دارالفنون به تحصیل پرداخت. وى فارغ ‏التحصیل رشته‏ ى حقوق از دانشگاه تهران است و در رشته‏ ى بین‏ الملل و اقتصاد نیز از دانشگاه پاریس دکترى گرفته است. خدمت مطبوعاتى را از سال 1322 با انتشار مجله‏ ى «روشنفکر» آغاز کرده ومدت‏ها نیز معاون رادیو تهران، معاون خبرگذارى پارس و رییس اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه بوده است. وى همچنین به دریافت نشان‏هاى همایون، تاجگذارى و جشن شاهنشاهى نایل آمده است...

در روز ۳ شهریور ۱۳۲۰ علیرغم بی‌طرفی دولت ایران در جنگ، نیروهای شوروی از شمال و نیروهای بریتانیا از جنوب به ایران حمله کردند. پانزده لشکر ارتش رضاشاه تقریبا بدون هیچ مقاومتی در مقابل یورش خارجی تسلیم شدند، و شهرهای اصلی ایران از جمله تهران به اشغال درآمدند. اهداف مهم متفقین از این عملیات عبارت بود از:

·         اطمینان از عدم استفاده نیروهای آلمان نازی از خاک ایران برای حمله به مرزهای جنوبی اتحاد شوروی|
·         اطمینان از امنیت جریان نفت جنوب ایران که سوخت بخش بزرگی از ناوگان نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا را تامین می‌کرد.
·         اطمینان از عدم استفاده آلمان از نفت ایران
·         تکمیل و استفاده از راه‌آهن سراسری ایران برای ارسال مهمات و تسلیحات به جبهه شوروی از طریق خلیج فارس، ایران و دریای خزر

به علت اهمیت استراتژیک ایران در جنگ جهانی دوم، متفقین به ایران لقب «پل پیروزی» داده بودند.بلوای 17 آذر 1321 یکی از حوادث بسیار مهم اوایل سلطنت محمدرضا پهلوی است، شاه جوان که در سال اوال سلطنت خود ، نخست وزیری چون محمدعلی فروغی و سهیلی را تجربه کرده بود، در زمان نخست وزیری، احمد قوام، سومین نخست وزیر، دوران سلطنتش، دچار واهمه از دست دادن تخت سلطنت شد. او تمام مراحل دیوانی را در دوره قاجاریه طی کرده بود و بیش از 20 بار وزارت و 2 بار نخست وزیری را تجربه کرده بود. شاه که خود را در مقابل رقیبی قدرتمند و خطرناک می‌دید، غائله 17 آذر را تدارک دید. این اولین توطئه دربار پهلوی دوم بود. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات