دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تجدید نظرهای فرامدرنی در سیاست

تجدید نظرهای فرامدرنی در سیاست

نویسنده: آنا یتمن
مترجم : مریم وتر
ناشر: کویر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: رقعی  - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ : 1

 

مروری بر کتاب

در اين كتاب كه تصور مي‌رود به فهم نظريه انتقادي فرامدرن Past - modern كمك كند مجموعه‌اي از مقالات است كه طي سال‌هاي 92 ـ 1990 توسط آنا تيمن استاد مطالعات زنان در دانشگاه وايكاتوي زلاندنو به رشته تحرير درآمده است. در ميان هشت مقاله‌اي كه در اينجا گردآوري شده است وحدت نظر قابل توجهي وجود دارد اين مقالات به‌طوركلي ماهيت و موقعيت رابطه سياست فرامدرن را با سياست رهايي‌بخش مدرن مطرح مي‌نمايند.

پست مدرنيسم، رويکرد مسلط بر نظريه پردازي در عصر جهاني شدن است. بر اين اساس، مفاهيم اجتماعي و سياسي متفاوت از گذشته رقم زده مي شوند. توسعه سياسي نيز از اين رويکرد تاثير گرفته و از نگرشي نوين برخوردار شد که از پيشرفت دانش، فناوري هاي توليد و گسترش ارتباطات و مبادله اطلاعات در سطوح و ابعاد مختلف منشا گرفته است. در نتيجه، معيارهاي آن متحول شد، تحولي که در تعريف، توصيف و تبيين توسعه در عصر حاضر مشهود است.

روابط قدرت نيز در اين چهارچوب به گونه اي ديگر شکل گرفته اند و دولت، جامعه مدني و شهروند از اين برانگيختگي بي بهره نمانده اند. سطوح و ابعاد توسعه هم دستخوش تداخل و تلفيق شده است، در مقطعي الگوهاي انتزاعي و جزمي، در برهه اي الگوهاي عيني و تجربي و گاهي همراهي، تعامل و نيز تضاد مشاهده مي شود. به نظر مي رسد که رويکردهاي متعلق به عصر نوگرايي از توان کافي براي تجزيه و تحليل توسعه سياسي برخوردار نباشند.

پرهيز از تقليل گرايي، مخالفت با جزميت گرايي و مطلق گرايي، نفي عقل گرايي و علم گرايي افراطي، دفاع از نسبي گرايي و ارزش هاي سنتي و همراهي با نوگرايي در راستاي شناخت تعامل دولت، جامعه مدني و شهروندي و رسيدن به الگويي مناسب براي توسعه در قرن بيست و يکم در خور توجه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات