دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی ؛ 1342 - 1340

تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی

نویسنده: غلامرضا کرباسچی
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 515
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

1342-1340

مصور

تحولات و تكاپوهای حوزه علمیه ی قم و اقدامات چهره های شاخص و مبرز آن ، نشانگر پیوند محكم و ژرفی با روند مبارزات سیاسی و فرهنگی مردم مسلمان ایران علیه دستگاه پهلوی دوم است. تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی وضعیت جامعه مذهبی را با دقت به بحث گذاشته است. مرجعیت امام (ره) و نقش فضلا و دیگر مراجع در تثبیت آن، از صفحات خواندنی این كتاب است.

همچنین نهضت روحانیون در جریان مبارزه با لایحه ی انجمنهای ایالتی و ولایتی ، از زبان نقش آفرینان آن مورد توجه قرار گرفته است. مبارزات علما در جریان موسوم به انقلاب سفید ، سفر محمدرضا پهلوی به شهر قم ، هجوم به دو مدرسه فیضیه و طالبیه تبریز، به سربازی بردن طلاب و .... از دیگر فصول خواندنی این كتاب به شمار می رود.

كتاب حاضر با اتكا به سخنان روحانیون و عالمانی كه در برانگیختن مردم و مبارزه با دستگاه پهلوی نقش شایانی داشتند، گزارشی مستند از مبارزات روحانیون و مردم مسلمان عرضه می كند. نقش مساجد و مراسم مذهبی در انسجام و برانگیختن احساسات مذهبی مردم در این نوشته به خوبی ترسیم شده است. همچنین تلاش روحانیون گمنام شهرها و روستاهای دوردست در زنده نگهداشتن یاد امام (ره) ، از دیگر قسمتهای جالب كتاب حاضر است.


فهرست

1  مرجعیت پس از آیت‌الله بروجردی
2 انجمن‌های ایالتی و ولایتی
3 انقلاب سفید
4 فیضیه
5 فیضیه تا عاشورا
6 عاشورا در تهران 
کتاب با اسناد زندگی‌نامه گویندگان خاطره‌ها تصاویر و فهرست اعلام به پایان می‌رسد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات