کتاب تاریخ ایران باستان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات علمی و فرهنگی

تاریخ ایران باستان

نویسنده: میخائیل میخائولوویچ ایاکونوف
مترجم : روحی ارباب
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار  - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 3

کیفیت : نو ؛ مهر خورده و نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب 

طرح کتاب دردهه 1950 شکل گرفته است.بعدها دو تن از شرق شناسان هم زبان نویسنده کتاب،بر آن می شوند که اثر دیاکونوف را ،با پیوست بسیاری از مطالب تحقیقی دیگر که بی شک بر پرباری کتاب می افزود،منتشر سازند.دیاکونوف،تاریخ ایران رابا تکیه بر منابعی اصیل،که در فصل اول کتابش به طور مشروح درباره آن سخن گفته است،به نگارش در آورده است.

نویسنده چنین تصور می‌کرد که قبایل هند و ایرانی سابقاً در میانهٔ هزارهٔ سوم پیش از میلاد از قبایل هند و اروپایی جدا شده‌بودند و احتمالاً از آسیای میانه به‌وسیلهٔ درهٔ رودخانهٔ توجان-هری‌رود و از آن‌جا به قندهار به‌سمت هند و مشهد و نیشابور، به‌سمت ایران مهاجرت کردند. او همچنین احتمال وجود دولت کنفدراسیون منطقه‌ای در دورهٔ پیش از هخامنشیان در زرنگ را در نظر گرفته‌بود، جایی که زردشت در دربار ویشتاسب، دین زردشتی را عرضه کرده بود، نه پس از سدهٔ هفتم پیش از میلاد، در حالی که کنفدراسیون باختری حداکثر از سال ۶۵۰ پیش از میلاد تا ۵۴۰ پیش از میلاد وجود داشته‌بود.

در همکاری با برادرش میخائیل دیاکونوف و ولادیمیر لیوشیتس، او در رمزگشایی و بررسی بیش از دو هزار سفال‌نبشته که در حفاری‌های باستان‌شناسی نساء در ترکمنستان در سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۱ میلادی کشف شدند، همکاری داشت. همان‌طور که این پژوهشگران نشان داده‌اند، سفال‌نبشته‌های ذکرشده در بالا حاوی اسناد اقتصادی هستند که در دورهٔ پارتیان به خط دگرنگاشتی آرامی نوشته شده‌بودند. بعدها این متون توسط دیاکونوف و ولادیمیر لیوشیتس منتشر شدند که پس از آن توسط دیوید نیل مکنزی در مجموعهٔ کتیبه‌های ایرانی ویرایش شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ایران باستان

  • 400,000ریال
  • 350,000ریال

برچسب ها: میخائیل میخائولوویچ ایاکونوف, روحی ارباب, تاریخ ایران باستان, تاریخ تمدن ایران, تاریخ فرهنگ ایران, تاریخ پادشاهی ایران, تاریخ شاهان ایران, کتاب تاریخ ایران باستان

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html