دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اندیشه یونگ

اندیشه ی یونگ

نویسنده: ریچارد بیلسکر
مترجم : حسین پاینده

ناشر: آشیان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 176
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 3  - ویرایش : 2

 

مروری بر کتاب

یونگ در زمره ی نخستین اندیشمندانی بود که از راه همفکری با فروید به شکل گیری مفاهیم نظریه ی روانکاوی یاری رساند. ولی او متعاقبا راه خود را از راه استاد جدا کرد و مکتب جدیدی را با نام «روانشناسی تحلیلی» بنیاد گذاشت.
یونگ در عین اینکه بر دیدگاه فروید مبنی بر وجود ضمیر ناخودآگاه صحّه می گذارد، قائل به گونه ای دیگر از ضمیر ناخودآگاه نیز هست که دیگر نه مبّین اندیشه ها و آرزوهای کام نیافته و هراس های فردی، بلکه مخزن گرایش ها و افکاری است که در نزد همه ی ابناء بشر مشترک هستند.

یونگ با مطالعه ی گسترده در نظام های اسطوره ای و فرهنگ های گوناگون، مجموعه ای از تصاویر ذهنی جهان شمول را تدوین کرد که در مکتب او با نام «کهن الگو» مشخص می شوند. تفحّس در کهن الگوها نه فقط راهی برای فهم الگوهای عام رفتار بشر، بلکه همچنین شیوه ای برای قرائت نقادانه ی متون ادبی و آثار هنری است.

این کتاب برای کسانی نوشته شده است که می خواهند با خواندن کتابی کمابیش کم حجم، دریچه ای بر افکار یونگ برایشان گشوده شود. هریک از فصل های پنج گانه ی کتاب حاضر، جزء مهمی از اندیشه های یونگ را با استناد به نوشته های خود او و با شرح و تفسیر به خواننده معرفی می کند. نقل قول های مکرر از یونگ و ارجاعات ایضا متعدد به سایر نوشته های مرتبط با موضوعات مورد بحث، راهنمای ضمنی خواننده ای است که پس از خواندن کتاب حاضر به مطالعه ی بیشتر درباره آراء و اندیشه های یونگ راغب می شود.

به منظور فهم راحت تر متن، مترجم با افزودن زیرنوشت های توضیحی، اصطلاحات روانکاوانه ای را که نویسنده ی کتاب فقط به کار برده اما شرح نداده و همچنین اشاراتی را که چه بسا برای خواننده ی ناآشنا قدری مبهم یا گیج کننده باشند، توضیح داده است.

فهرست

• زندگي يونگ
• دوره ي همكاري يونگ با فرويد
• شكل گيري روانشناسي تحليلي
• سخنراني هاي يونگ درباره ي كتاب چنين گفت زرتشت
• دين و كيمياگري و اسطوره شناسي
و ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات