دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

یک هفته با شاملو

یک هفته با شاملو

نویسنده: مهدی اخوان لنگرودی
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 172
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1374 _ 1372 - دوره چاپ: 3 _ 1

کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب سائیدگی مختصری دارد
 

مروری بر کتاب 

مصور

انگار همين ديروز است كه آقاي كفامنش معلم انگليسي ما سر كلاس آمده و مي گويد :
بچه ها امروز بجاي درس انگليسي مي خواهم براتان شعري بخوانم
ما هيچ كدام بيشتر از پانزده سال نداشتيم كلاس هشتم بوديم. 
دوم دبيرستان بچه ها با كنجكاوي تمام به كفامنش نگاه مي كردند و هر كدام به ديگري فشار مي آورديم تا جاي بهتر براي نشستنمان دست و پا كنيم .

زلالي و مهرباني رفاقت بچگي در يك يك ما مشخص بود و آن حجب و حياي شهرستاني . آقاي كفامنش شروع كرد به خواندن شعر: 
يكي بود يكي نبود 
غير از خدا هيچكس نبود 
زير اين تاق كبود
نه ستاره نه سرود.....

احمد شاملو در روز سه‌شنبه (19 خردادماه 1371) بعد از مطالعه این اثر خطاب به مهدی اخوان لنگرودی نوشت: «پسر نازنیم مهدی عزیز. با سلام و چاق‌سلامتی‌های معمول و وکالت تام و تمام برای ابلاغ سلام و ارادت آیدا و من به همه‌ی دوستان. کتابت را به دقت خواندم. دستت درد نکند. زحمت کشیده‌ای و مرا غرق محبت کرده‌ای. فقط دو نکته هست که لازم می‌دانم درباره‌شان توضیحاتی بدهم: ...»

مهدی اخوان لنگردی در این اثر، روایت خود را از ساعت 9 و 30 دقیقه چهارشنبه (29 ماه می 1991)‌ آغاز کرده است و به بیان خاطرات یک هفته‌ای خود با شاملو می‌پردازد. اخوان لنگرودی در این یک هفته به گفت‌وگو با شاملو نیز پرداخته و درباره موضوعات مختلفی از او سوال کرده است. 

...وقتی پایین آمدم دیدم در اتاق پذیرایی روی کاناپه دراز کشیده چیزی مطالعه می‌کند. در گفتم: منادی عشق در خانه‌ی من؟
انگار حرف مرا در صورتم خواند. گفت: کنار من لب همین کاناپه بنشین، می‌خواهم جوابت را با ترجمه‌ی شعری از الو‌ار بدهم. گفتم: جواب مرا؟ من که چیزی نگفتم. گفت: چرا چرا... میان همه‌ی موجودات عالم فقط یک انسان است که می‌تواند بخندد. البته خنده ممکن است هزار جور معنی ضد و نقیض داشته باشد، اما فقط لبخند است که می تواند حتا صادقانه‌تر از شعر پیام جان را منتقل کند. با وجود این زلال‌ترین لبخند، لبخند اولین دیدار صبحگاهی آدم‌ها است. باور کن: هیچ سوگندی متقاعدکننده‌تر از این لبخند نیست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات