دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کیمیا خاتون

کیمیا خاتون

نویسنده: سعیده قدس
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 283
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 ~ 1384 - دوره چاپ: 25 ~ 3

 

مرور بر کتاب

کیمیا خاتون دختر محمدشاه ایرانی و کراخاتون، زیباروی اکدشانی، که پس از مرگ شوهرش به عنوان همسر دوم به عقد و ازدواج محمد جلال الدین بلخی درآمده بود، پس از ازدواج مادرش ساکن حرم مولانا شد، و داستان حیرت انگیز زندگی وی بالمال نگاهی نیز به بخشی از زندگی واقعی، خانوادگی و به عبارت دیگر بعد انسانی حیات مولانا دارد یعنی آن بخش از زندگی او که همواره در سایه عظمت ابعاد روحانی، عرفانی و فرا انسانی شخصیتش به محاق فراموشی سپرده شده.

از همین روی است که هر چند این رمان تاریخی برداشتی خیال پردازانه از یک ماجرای واقعی می باشد، لیکن به لحاظ تأثیرات عمیقی که این ماجرا بر زندگی دو اسطوره جهان عرفان، شمس و مولانا داشته است، نهایت وسواس و سعی بر آن بوده که قلم از واقعیات تاریخی فاصله زیادی نداشته باشد، به ویژه در زمینه هایی چون زمان، مکان، شخصیت ها، روابط سببی و نسبی و تاریخ تولدها، دوره خاص تاریخی و حال و هوای شهر قونیه و روابط اجتماعی و دستجات و طبقه بندی های آن دوره.

به دلیل محدودیت منابع و مآخذ و گاه حتی تضاد مابین آنها نهایت تلاش جهت استفاده از تمامی منابع موجود و برابری آنها با هم برای ارائه واقعی ترین تصویر خیالی به عمل آمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات