دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کاروند کسروی

کاروند کسروی

نویسنده: احمد کسروی
به کوشش: یحیی ذکاء
ناشر: شرکت سهامی کتابهای جیبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 592
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 2 

کمیاب - کیفیت : نو ؛ روکش کتاب زدگی دارد

 

مروری بر کتاب 

مصور

مجموعه هفتاد و هشت رساله و گفتار از احمد کسروی به کوشش یحیی ذکاء

سید احمد حکم‌آبادی که بعدها نام خانوادگی کَسرَوی را برگزید، تاریخ‌نگار، زبان‌شناس، پژوهش‌گر، حقوق‌دان و اندیشمند ایرانی بود.وی استاد ملی‌گرای رشته حقوق در دانشگاه تهران و وکیل دعاوی در تهران بود.

احمد کسروی در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۲۴ و در سن ۵۷ سالگی، چشم از جهان فرو بست. احمد کسروی در حوزه‌های مختلفی هم‌چون تاریخ، زبان‌شناسی، ادبیات، علوم دینی، روزنامه‌نگاری، وکالت، قضاوت و سیاست فعالیت داشت. آثار احمد کسروی بالغ بر ۷۰ جلد کتاب به زبان‌های فارسی و عربی می‌شوند.

از مهم‌ترین آثار کسروی می‌توان به دو کتاب تاریخ مشروطهٔ ایران و تاریخ هجده‌سالهٔ آذربایجان اشاره کرد که از مهم‌ترین آثار مربوط به تاریخ جنبش مشروطه‌خواهی ایران می‌شوند و تا به امروز «مرجع اصلی» محققان پیرامون جنبش مشروطیت ایران بوده است. آذری یا زبان باستان آذربایجان، برای نخستین‌بار این نظریّه را مطرح کرد که زبان تاریخی منطقهٔ آذربایجان قبل از رایج‌شدن زبان ترکی آذربایجانی که مورخان از آن به نام «آذری» یاد کرده‌اند، زبانی از خانوادهٔ زبان‌های ایرانی بوده‌است. این نظریه هنوز مخالفانی میان قوم‌گرایان دارد، اما در نزد زبان‌شناسان دنیا به صورت عام پذیرفته شده‌است...

کتاب مجموعه‌ای از نوشتارها و رساله‌هایی است که در بخش زبان‌شناسی ـ واژه‌شناسی آورده شده‌اند. در بخش مقاله‌های نیز ادبی این نوشتارها آمده است: نمونه‌ای از ادبیات محلی، انتقاد مقاله راجع به طرزی افشار، یولیوس قیصر و قطران شاعر آذربایجان.

فهرست 

مقاله‌های تاریخی
جغرافیای تاریخی
زبان‌شناسی ـ واژه‌شناسی
اخترشناسی ـ گاه‌شماری
مقاله‌های ادبی و گوناگون
نهاوند ـ دماوند
اسپرانتو را چگونه آموختم
نام‌های شهرها و دیه‌های ایران 
آذربایگان
آذری یا زبان باستان آذربایجان
دویست یا ده بیست
در پیرامون شمیران و تهران
یکی از لغزش‌های فرهنگی 
و .... 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات