دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

چند پرده از داستان روابط ایران و آمریکا و مقالات دیگر

چند پرده از داستان روابط ایران و آمریکا و مقالات دیگر

نویسنده: محمدرضا دبیری
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 357
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نویسنده در پیش گفتار این کتاب می نویسد: آنچه پیش رو دارید در ابتدا قرار نبود کتاب شود؛ بتدریج کار به اینجا کشید. اوایل سال 1386 که بنا شد تارنمای "دیپلماسی ایرانی" برای فعالیت در زمینه دیپلماسی و مسائل سیاسی بین المللی راه اندازی شود هدف این بود که به گونه ای حرفه ای منعکس کننده مباحث مورد توجه ایران در صحنه سیاست خارجی باشد. خط مشی توافق و تعیین شده چنین بود که سعی شود حتی الامکان مطالب فارغ از مرزبندی های روز جامعه باشد و به گونه ای متین و مستقل و صرفا همسو با منافع ملی به نگارش درآید.

قرار براین شد که در کنار بخشهای مختلف ستونی ثابت تحت عنوان "تاریخ دیپلماسی" داشته باشیم و به مناسبت سالروز وقایع مهم دیپلماتیک، درحد یکی دو صفحه، در شرح مختصر آن رویدادها توضیحاتی داده شود. همچنین بنا بود در تنظیم مطالب این ستون نیز اولویت با مخاطبان جوانی باشد که اطلاع زیادی از وقایع سیاسی در تاریخ گذشته ایران یا دیپلماسی عمومی ندارند. طبیعی است که محدودیت تعداد کلمات در ستون دیپلماسی، و اقتضای ماهیت مطالب، جایی برای ذکر منابع و مآخذ باقی نمی گذاشت.

کار ستون "تاریخ دیپلماسی"، توأم با نوشته های صاحب این قلم، با همان مقتضیات همچنان مدت یک سال ادامه داشت. مدتی در عرضه این وجیزه ها فتوری و فترتی حاصل شد و به هر تقدیر مجددا از بتدای سال 1389 ستون نویسی با کیفیت و کمیت نسبتا متفاوتی آغاز شد. این کتاب نیز الهام گرفته از همان ستون، و همان شرایط و اهداف است. با این تفاوت که چون دیگر محدودیتهای فنی فضای "سایبری" در انطباعات کاغذی موجود نیست، توضیحات تکمیلی و تفصیلی به بعضی از مقالات افزوده شده یا با مطالب قبلی تلفیق و جایگزین آنها شده است.

البته این نکته را هم باید اضافه کنم که اگر در آغاز کار می دانستم این مجموعه روزی کتاب خواهد شد، احتمالا موضوعها و توالی مطالب و چارچوب مفهومی به گونه متفاوتی انتخاب و تنظیم می شد. همچنین فهرست منابع هم برای مقاله ها تنظیم می شد تا مبادا حقوق معنوی از ذوی الحقوق، اعم از حی یا متوفا، ضایع شود. به هر روی، از خوانندگان تقاضا دارم اگر در قالب موجود، موردی از غفلت به عللی که عرض کردم مشاهده شد، پیشاپیش عذر مرا بپذیرند.

در اینجا لازم می دانم ازدوست و برادر ارجمندم، سیدصادق خرازی، بنیانگذار تارنمای "دیپلماسی ایرانی"، که اسباب چاپ این اوراق پراکنده را فراهم کرد سپاسگزاری کنم. این بزرگوار چه در مدتی که مقام معاونت پژوهشی وزارت امورخارجه را داشت و چه آن زمان که سفیر جمهوری اسلامی در پاریس بود، و درهر دو منصب برنگارنده ریاست داشت، همواره مشوق فعالیتهای پژوهشی وفرهنگی بود. در دوران برپایی تارنمای "دیپلماسی ایرانی" نیز سایه این لطف و کرم همچنان گسترده بوده است.

به هر حال، کار این گونه شد و اینک شما حاصل آن را با نواقص محتمل پیش رو دارید، و قضاوت نیز با شماست. خداوند را شاکرم که در آستانه کهولت، در مقطعی که بیشتر باید با خاطرات زندگی کرد تا امید به آینده، این توفیق را به من داد که کار را به اینجا برسانم. یقینا حاصل انتظار همۀ خوانندگان فرهیخته و دانا و محقق را برآورده نخواهد کرد؛ آن را فقط  باید نشانه ای از وسع و توانایی اندک صاحب قلم دانست. امیدوارم خوانندگان با راهنماییهای فاضلانه خود بر بنده منت گذارند و به غنای تحلیلها بیفزایند؛ و چنانچه عیب ونقصی مشاهده شد، غمض عین کنند و بر این کمترین ببخشایند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات