دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نقاشی کودکان و مفاهیم آن

نقاشی کودکان و مفاهیم آن
درحال حاضر موجود نمی باشد

نقاشی کودکان و مفاهیم آن

نویسنده: آنا اولیوریو فراری 
مترجم : عبدالرضا صرافان
ناشر: دستان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 5

کیفیت : نو ؛ صفحه اول کتاب نوشته  دارد

 

مروری بر کتاب

مصور

باتوجه به گسترش جدید پژوهش های تجربی در زمینه روانشناسی کودک و به ویژه به کمک دانش رفتاری و داده های اساسی که روانشناسی سنجی در مورد پرورش سیستم های عصبی مرکزی ارائه داده اند، نگرش بزرگسالان در جهات گوناگون رفتار کودکان دستخوش تغییرات مختلفی شده است.

امروزه تمام روانشناسان تجربی متقاععد شده اند که رفتارهای گوناگون کودک در دوران های  مختلف پرورشش چه به صورت غریزی و چه به صورت اکتسابی همانند دورانی که کودک، رفتاری ساده و ذاتی یا پیچیده و به هم بسته دارد و بستگی کامل به تحولات ارثی و رشد نظام های مغزی وی دارد.

پژوهش های پیاژه نشان می دهد که : فرایند منطق و ادراک کودک به طور دقیق ناشی از تحرکاتی است که در اطراف کودک وجود دارد و با تغییر آن تحرکات، می توان این فرایند را کند و یا تندتر نمود.تجربیات دیگر نیز بیانگر این نکته است شالوده های عصبی گوناگون، در اولین ماه ها و سال های زندگی کودک، رشد می کند و مرکب می شوند، فقدان یا افزایش محرکات می تواند باعث تسریع یا کند شدن پرورش این شالوده ها  باشند.

اکنون دیگر در پرتو این دستاوردهای تازه ، نظریه های روانشناسی اسپنسر که طبق آن، بعضی اشکال رفتاری کودکان مثل بازی و فعالیت های  خلاقه ای که از آن ناشی می شود وابسته به آزاد شدن انرژی اضافه منحصر به کودکان است، مردود شناخته شده است.

کودکی در عمق وجود همه ماست و باچشمان اوست که همگی روزی به این عالم نگاه کرده ایم. باوجود این آنچنان از آن دور افتاده ایم که برای فهم نقاشی کودکان، نگاه کردن آن برایمان کافی نیست و باید آنها را مورد بررسی دقیق قرار دهیم.
نقاشی بیان کننده احساسات و شخصیت کودکان است و باعث پرورش خلاقیت آنها می شود و تعادل فکری و روحی به آنها می دهد.

از طرف دیگر تجزیه وتحلیل این نقاشی ها به والدین و مربیان امکان شناخت کودک و کمبودهای احتمالی او را فراهم می کند. نویسنده کتاب که استاد روانشناسی دانشگاه رُم است بااستفاده از پرورش های شخصی و بررسی دیگر پژوهشها، به ما کمک می کند تا به دنیای تخیلات کودکان وارد شویم و باآنها  به نحو موثرتری ارتباط برقرار کنیم. جهان پر از کودکانی باهوش و خوش ذهن است که باذوق خود به زندگی ما معنی می دهد. ای کاش برای کمک به آنها بادست خودمان باعث نابودی آنها نشویم.


فهرست

فصل اول/ نخستین مراحل نقاشی کودک
خط خطی کردن
خط نوشتنی و ترسیم

فصل دوم/ تحول و تکامل خط نگاری
سرآغاز
تکامل چهره نگاری
توسعه نمایش فضا
قصه پردازی در نقاشی کودکان
چشم انداز شناخت در نقاشی

فصل سوم/نقاشی و زندگی عاطفی کودک
سرآغاز
بررسی برون افکنی از طریق خط و فضا
به کارگیری رنگ
موضوع نقاشی و شخصیت کودک
نقاشی خانواده
نقاشی خانواده و محیط
نقاشی و ناسازگاری

فصل چهارم/خلاقیت و تصاویر قالبی
سرآغاز
سبک و محتوا
کاهاش نقاشی خای خودبه خودی

فصل پنجم/آموزش هنری
سرآغاز
بیان آزاد و موضوع تحمیلی
طریقه دخالت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات