دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نارسیس و گلدموند

نارتسیس و گلدموند 

نویسنده: هرمان هسه
مترجم: مهدی لطیفی
ناشر: منوچهری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 295
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1400 ~ 1399 - دوره چاپ: 5 ~ 3


مروری بر کتاب

داستان نارتسیس و گلدموند که در سال ۱۹۳۰ نگاشته شده است یکی از معروف ترین و پرخواننده ترین آثار هرمان هسه است و موضوع بحث ها و تفسیرهای بسیار قرار گرفته است.داستانی است شیرین و جذاب و در عین حال ژرف و سزاوار تعمق. داستان از دیر ماریابرون شروع می شود، سپس در جهان خارج از دیر ، در صحراها و روستاها و قصرها و شهرها ادامه می یابد و سرانجام در ماریابرون به انجام می رسد ...داستان نارتسیس و گلدموند مانند بسیاری از آثار هسه ساختاری دو قطبی دارد و جاذبه ای که میان این دو قطب برقرار است روح و جان داستان را پدید می آورد ...

این رمان به داستان مردی جوان به نام گولدموند می پردازد که پس از ترک مدرسه ی کاتولیک به امید یافتن معنای زندگی یا حداقل معنای زندگی خودش، بدون مقصد در سراسر آلمانِ قرون وسطایی سرگردان است. نارسیس، معلمی جوان و توانمند در مدرسه ی صومعه، خیلی زود با گولدموند دوست می شود چرا که اختلاف سنی زیادی میانشان نیست و علاوه بر آن، گولدموند فردی بسیار باهوش نیز هست.

گولدموند احترام بسیار زیادی برای نارسیس قائل است و نارسیس هم در عوض او را خیلی دوست دارد. گولدموند روزی با زنی کولی آشنا می شود که او را می بوسد و دعوت به معاشقه می کند. این آشنایی برای گولدموند، لحظه ای بسیار الهام بخش است؛ او اکنون می داند که هیچ وقت قرار نبوده که راهب شود. گولدموند با کمک نارسیس صومعه را ترک می کند و راهی سفری شگفت انگیز و معنوی می شود.

آنچه این کتاب را ارزش می بخشد تضادهای انسانی نهفته در اعماق كلمات است که از بطن داستان زندگی دو انسان نشات می گیرند؛ انسان هایی که یکی در زهد به سر می برد و دیگری در عیش. در واقع داستان تضاد بین روح است و جسم، تضادی که برخاسته از احساس است و عرفان، تضادی که همواره از ابتدای خلقت کنار بشر بوده و تا ابد نیز با او همراه خواهد بود.

به عبارتی می توان گفت که داستان نارسیس و گلدموند تضاد بین رفتار دو انسان است؛ دو دوست که یکی زندگی در صومعه را بر می گزیند و دیگری قدم در دنیایی می گذارد که سراپا خطا است و جنگ وغارت؛ با اینکه هردوانسان در تلاطم ونبرد هستند اما یکی بانفس می جنگد و دیگری با جهان متکی به هوا و هوس.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات