دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مغز و شگفتی های آن

مغز و شگفتی های آن

نویسنده: کنستانتین سیمونف , آستریان
مترجم: هوشیار رزم آزما
ناشر: گوتنبرگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 168
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو 

 

مروری بر کتاب 

مصور

انسان های ماقبل تاریخ از مغزهای بسیار بزرگ تری برخوردار بوده اند و مطالعات نشان می دهد مغز انسان از ۵ هزار سال پیش تاکنون حدود ۱۵۰ سانتی متر مکعب کوچک تر شده است که این میزان با ۱۰ درصد از کل حجم مغز برابری می کند. تاکنون دلیل این کاهش حجم مغز مشخص نشده است اما برخی بر این باورند این کاهش حجم با افزایش کارایی مغز همراه شده است. برخی دیگر بر این باورند که به دلیل بی نیازی به فک های مقاوم برای جویدن مواد غذایی سخت، جمجمه انسان رو به کوچک تر شدن گذاشته است.

آیـا تـا کنون اتـفاق افـتاده کـه در مـورد مـغز خود فکر کنید و نسبت به عملکرد آن اظهار تعجب نمایید؟
مطالعه مومیایی هایی که از اجداد بشر به دست آمده نشان می دهد حتی آن ها هم در زمان های دور با مغز آشنایی داشتند. روی جمجمه بعضی از این مومیایی ها، اثراتی ...

پایه های مغز در اولین روزهای شکل گیری جنین بنا گذاشته می شود. ۳ هفته پس از شکل گرفتن جنین لایه ای از ساول های بنیادی که صفحه عصبی نام دارد شکل می گیرد و به لوله ای عصبی تبدیل می شود. این نسج در واقع سیستم مرکزی عصبی را به وجود می اورد. لوله عصبی از ابتدایی ترین مراحل رشد جنین شکل می گیرد و از دیگر بخش ها متمایز می شود و شکل گیری نورون ها و دیگر سلول ها نیز از سه ماهه دوم اغاز خواهد شد. چین خوردگی های مغز بسیار دیر اغاز می شود و در ۲۴ هفتگی تعداد بسیار کمی از این چین خوردگی ها روی سطح مغز مشاهده می شود.

مغز کاملا تکامل نیافته است نقطه اوج رشد ماده خاکستری مغز به دوران بلوغ انسان تعلق دارد و در دوران نوجوانی و با گسترش بخش های قدامی مغز که با قضاوت و تصمیم گیری در ارتباط است، تکامل بیشتری پیدا می کند. مطالعات نشان داده است بخش هایی که با عملکرد چند گانه انسان در ارتباط است تا ۱۶ یا ۱۷ سالگی به طور کامل تکمیل نمی شود و بسیاری از دیگر توانایی های مغز تا ۲۰ سالگی به تکامل می رسد.  

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات