دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مشروطه ایرانی

مشروطه ی ایرانی

نویسنده: ماشاالله آجودانی
ناشر: اختران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 560
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 _ 1382 - دوره چاپ: 11 _ 1

 

مروری بر کتاب

مشروطه و جنبش مشروطیت، در فراز و نشیب تاریخی سرزمین ما، هماره نقطه عطفی بوده ست. حتی اگر یک قرن هم از خیزش مشروطه گذشته باشد باز ذوق ایرانی در برابر چنین خیزشی شکوفاست. شاید بدان دلیل که مشروطیت ، نقطه تحول و پس زمینه مبارزاتی شد که همچون رشته ای دراز تا به امروز کش آمده ست. همچون الگویی که بی سروته مانده ست یا مثل تصویری که روی بوم نقاشی کرده باشی و بعد خط خطی! آن وقت باید از پشت خط و خطوطی که خودت روی نقشت انداخته ای ، واقعیت را جستجو کنی...

کتب و تالیفاتی که درباره مشروطیت به رشته تحریر درآمده اند ، هر یک ویژگی هایی دارند که به نوبه خود شایان توجه خاصی ست .اما قدر مسلم تاریخ بیداری ایرانیان که شامل روزنوشت های ناظم الاسلام کرمانی ست و همچنین تاریخ مشروطه احمد کسروی که خود در بطن ماجرا بوده اند و آنچه نگاشته اند از آنچه دیده اند برآمده ست ، اهمیت بیشتری دارند.

این دو کتاب در واقع پژواک بی کم و کاست صدای انقلاب مشروطه اند که برصفحات کاهی کتاب فروریخته اند و خواننده در پس واژه ها خود را در کنار قطار مجاهدان بهارستان و در دفتر محقر روزنامه ها احساس می کند ، مشروطه را در مشت می گیرد و فریادش می زند و حتی گاه روی صندلی مجلس می نشیند و اگر شد نطق پیش از دستور می دهد. اما این دو کتاب تا حد زیادی از تحلیل های مفهوم شناختی برگرفته از علوم سیاسی جدید خالی ست. در واقع تا اندازه زیادی با وقایع نگاری پهلو می زند.

من هیچ کتابی را نمی شناسم که مانند این کتاب مشکل عمیق و اساسی ایران را در دوران معاصر برای پیشرفت علمی و صنعتی و اقتصادی به درستی آشکار کرده باشد و تباین اصول تمدن غربی را با عادات ذهنی و آیینهای سنتی ما به دست داده باشد.اگر امروز بخواهم یک کتاب فارسی را درباره تاریخ مشروطیت مقدم بر سایر کتب توصیه کنم همین کتاب مشروطه ایرانی دکتر آجودانی ست که آن را بیش از هر کتاب دیگری روشنگر کیفیت شکل گرفتن این مشروطه و آب و هوای خاص آن و شامل سیری در آثار اصیل دوران جنبش مشروطه و پیشینه آن می دانم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات