دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مجله یغما ؛ سال اول

مجله یغما

مدیر مسئول: حبیب یغمائی
ناشر: ایران - علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 555
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

مصور

نامه ماهانه ادبی ، علمی ، تاریخی ، اجتماعی ، انتقادی

سال اول : فروردین تا دی 1327

یغمایی از آغاز انتشار مجله یغما، چهارچوب و اهداف خود را با دقّت معین و تعریف کرده و هیچگاه در طول زمان­ های طولانی از آن تخطّی نکرده است. مندرجات یغما شامل موضوعات تاریخی، ادبی، جغرافیای تاریخی، خاطرات رجال، برخی مطالب و مقالات سیاسی و اجتماعی و به خصوص سروده­ های شاعران برجسته سنّت ­گرای معاصر است. یغمایی شعرشناسی بصیر و آگاه بود، به این سبب اشعار انتخابی او برای درج در یغما به هرحال می­ باید ویژگی­ هایی داشته باشد. او حتی از درج سروده­ های مناسب شاعران گمنام و ناشناس هم ابا نداشت. بسا شده بود که این ناشناسان که اول بار شعر یا اثرشان در یغما درج گردیده در سال­ های بعد در شمار ادبا و شعرای نامی درآمده ­اند.

یغما، مجله ادبی و تاریخی و تحقیقی است که طی سالهای ۱۳۲۷ تا ۱۳۵۷ به‌صورت ماهانه به مدیریت و سردبیری حبیب یغمایی در تهران منتشر می‌شد. یغما به‌صورت ماهانه و در ۶۴ صفحه منتشر می‌شد. از مجله یغما در مدت ۳۱ سال جمعاً ۳۶۶ شماره انتشار یافت. تاریخ انتشار اولین شماره در فروردین ۱۳۲۷ و آخرین شماره در اسفند ۱۳۵۷ بود.

نویسندگان و ادیبان برجسته‌ای چون محمود صناعی، مجتبی مینوی، جلال‌الدین همایی، محیط طباطبایی و دکتر محمد معین نتایج تحقیقات خود را در این مجله منتشر می‌کردند، به‌طوری که دوره مجلهیغما از مهمترین منابع ادبی ایران در فاصله سالهای ۱۳۲۷ تا ۱۳۵۷ و مجموعه‌ای از آثار بزرگ‌ترین محققان معاصر ایران است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات