دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

متن کامل صحیفه سجادیه

متن کامل صحیفه سجادیه

نویسنده: امام زین العابدین(ع)
مترجم: حسین عمادزاده
به کوشش: محمود فرهادی
ناشر: گلبرگ
زبان کتاب: فارسی - عربی
تعداد صفحه: 384
اندازه کتاب: جیبی سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 7

 

مروری بر کتاب

متن کامل صحیفه سجادیه با ترجمه و شرح زندگانی حضرت امام علی بن الحسین الشهید زین العابدین علیه السلام زبور آل محمد(ص)

... صحیفه سجادیه از آن کتبی است که پادشاه کتب و سلطان کلمات و آفتاب درخشان انشاء و به منزله وجود مقدس زین العابدین(ع) است و روی همین حقیقت غیرقابل انکارعلمای اعلام اسلامی از امامیه و زیدیه و اسماعیلیه از صدر اول تاکنون همان طور که نهج البلاغه و کلمات جدش امیرالمومنین(ع) را مورد بحث و تحقیق و شرح تاویل قرار داده اند صحیفه را نیز شرح و تفسیر کرده اند و به زبان های مختلف و لغات متشتت بشری ترجمه نموده اند.

کتاب صحیفه سجادیه، مجموعه‌ای از دعاها و مناجات امام چهارم شیعیان، زین العابدین علی بن الحسین است. این کتاب به انجیل اهل بیت وزبور آل محمد و اخت القرآن معروف است .این کتاب اگرچه در موضوع دعا و نیایش است، ولی شامل بسیاری از حقایق علوم و معارف اسلامی و عرفانی، و قوانین و احکام شرعی و مسائل حساس سیاسی و اجتماعی و تربیتی و اخلاقی است که در شکل و قالب دعا امام بدانها اشاره کرده‌است.

صحیفه سجادیه کامله، مجموعه‌ای از ۷۵ دعا و نیایش بوده‌است که سجاد املا کرده و محمد و برادرش زید بن علی آن را در دو نسخه نوشته‌اند. زید بن علی نسخهای که در اختیار داشته برای حفاظت از آن به متوکل بن هارون می‌دهد .متوکل بن هارون از اصحاب جعفر صادق است و می ‌گوید: «از من ۱۱ دعا ساقط شده و من ۶۴ دعا را روایت می‌کنم». متوکل مجموعه‌ای را که در اختیار داشته به جعفر صادق عرضه کرده و با نوشته محمد باقر مقابله می‌کند و هیچ تفاوتی بین آنها نمی‌یابد. او از مجموعه ۷۵ دعای صحیفه، ۶۴ دعا را می‌نویسد که در مجموعة حاضر تنها ۵۴ دعای آن موجود است.

در روایت محمد بن احمد بن مسلم مطهری فقط ۵۴ دعا چنان‌ که امروزه هم از صحیفه می‌بینیم موجود است؛ بنابراین از اصل صحیفه ۲۱ دعا افتاده‌است و در حال حاضر آنچه از صحیفه کامله سجادیه باقی‌مانده‌است، همین ۵۴ دعاست. صحیفه از پر نسخه ‌ترین کتابهای حدیثی است. نسخه‌های خطی این کتاب در ایران بیش از سه هزار نسخه‌ است اگر چه بسیاری از این نسخ، برگرفته از نسخه مجلسی اول است و بدین سبب این نسخه‌ها تفاوت چندانی با هم ندارند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات