دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

غائله چهاردهم اسفند ؛ ظهور و سقوط ضد انقلاب

غائله چهاردهم اسفند

ناشر: دادگستری جمهوری اسلامی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 926
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

ظهور و سقوط ضد انقلاب

مصور - اسناد

در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۹ ابوالحسن بنی صدر رییس جمهور وقت، به طرفداران خود وعده داد که روز ۱۴ اسفند، سالروز مرگ مصدق، در دانشگاه تهران سخنرانی خواهد کرد. مجاهدین خلق، نهضت آزادی، حزب ملت ایران، جبهه‌ی ملی، فداییان خلق، از جمله گروه‌هایی بودند که برای حضور در این مراسم اعلام آمادگی کردند. این مراسم با زدوخوردهایی همراه بود که برای همیشه میان بنی صدر و طرفداران امام خمینی جدایی انداخت.

۱۴ اسفند ۱۳۵۹پس از انتخاب بنی صدر به ریاست جمهوری، وی درصدد حذف نیروهای انقلابی ای بود که پس از اشغال سفارت آمریکا، به عنوان نیروهای مردمی متشکل شده بودند. ولی تحولات جنگ، موقعیت را برای بنی صدر و تحقق اهداف سیاسی او دشوار کرد. او می خواست با خاتمه دادن جنگ مورد حمایت غرب قرارگیرد و همچنین با بهره گیری از اهرم های مختلف، حمایت مردم را به خود جلب نماید. علی رغم تلاش های بنی صدر در سازمان دهی ارتش و اجرای عملیات نظامی به منظور کسب پیروزی سیاسی - نظامی، این اقدامات با شکست و ناکامی همراه شد.

این کتاب گزارشی است از زمینه، علل و پی‌آمدهای غائله چهاردهم اسفند 1359 (ماجرای بنی‌صدر و برملا شدن ماهیت ضد انقلابی او) که براساس مدارک و پرونده‌های موجود و واقعیات سیاسی تدوین شده است.

مطالب کتاب ذیل چهار بخش اصلی تنظیم یافته است :

در بخش اول با عنوان سیمای حرامیان و تشکیلات حرامی، از ابوالحسن بنی‌صدر و دفتر او سخن به میان آمده است .در بخش دوم از وقایع افشا‌کننده ماهیت حرامیان یاد شده است .برخی مباحث این بخش بدین قرار است :تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و گروگان‌گیری، انقلاب فرهنگی، دولت، جنگ ایران و عراق، صدا و سیما، شکنجه و نوار آیت.

در بخش سوم، مولف به اجمال گارد ریاست جمهوری را که پشتوانه عملیات حرامیان به حساب می‌آمد معرفی می‌کند .در بخش چهارم برخی وقایع روز چهاردهم اسفند 1359بازگو شده است.بخش پنجم به چند ضمیمه و فهرست اختصاص دارد: نمونه اسناد، روزشمار بنی‌صدر، در آینه مطبوعات، فهرست اعلام و نظایر آن .مطالب کتاب با تصاویر متعددی همراه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات