دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سیری در نهج البلاغه ؛ سلفون

سیری در نهج البلاغه 

نویسنده: آیت الله مرتضی مطهری
ناشر: دارالتبلیغ اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 333
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

ستاد با توجه به گستردگی مضامین موجود در نهج البلاغه، آگاهانه تعبیر  «سیری در نهج البلاغه » را برگزیده است؛ چرا که کار خود را در حد یک  «سیر » و  «گردش »  در نهج البلاغه می دانسته است. استاد برنامه ای برای جستجو و سیر در نهج البلاغه تنظیم نموده بود که البته فرصت تحقق آن را نیافت. او در پایان بخش اول کتاب با عنوان  «نگاهی کلی به مباحث و مسائل نهج البلاغه » مهم ترین موضوعات شایسته بررسی در نهج البلاغه را به ترتیب زیر بیان نمود:
الهیات و ماوراءالطبیعه، سلوک و عبادت، حکومت و عدالت، اهل البیت و خلافت، موعظه و حکمت، دنیا و دنیاپرستی، حماسه و شجاعت، ملاحم و مغیبات، دعا و مناجات، شکایت و انتقاد از مردم زمان، اصول اجتماعی، اسلام و قرآن، اخلاق و تهذیب نفس، شخصیت ها.

کتاب، علاوه بر مقدمه ، دارای هفت بخش است. استاد در مقدمه، نحوه آشنایی خود با نهج البلاغه را روایت می کند. او از بیگانگی خود و دیگر طلاب با دنیای نهج البلاغه سخن می گوید. او از این غفلت به عنوان یک آسیب یاد می کند: 

 «نهج البلاغه در دیار خودش، در میان شیعیان على، در حوزه‏هاى علمیه شیعه  «غریب » و  «تنها » است همچنانکه خود على غریب و تنهاست. بدیهى است که اگر محتویات کتابى و یا اندیشه‏ها و احساسات و عواطف شخصى با دنیاى روحى مردمى سازگار نباشد، این کتاب و یا آن شخص عملاً تنها و بیگانه مى‏ ماند هرچند نامشان با هزاران تجلیل و تعظیم برده شود.

فهرست

بخش اول ـ کتابی شگفت
بخش دوم ـ الهیات و ماوراء الطبیعه 
بخش سوم ـ سلوک و عبادت 
بخش چهارم ـ حکومت و عدالت 
بخش پنجم ـ اهل بیت و خلاقیت 
بخش ششم ـ موعظه و حکمت 
بخش هفتم ـ دنیا و دنیا پرستی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات