دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ستارخان

ستارخان

نویسنده: عباس پناهی ماکوئی
مترجم: غلام خاتون
ناشر: نگاه - اختر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 792
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1392 ~ 1388 - دوره چاپ: 2 ~ 1

 

مروری بر کتاب

رمان ستّارخان يكى از بزرگ‌ترين آثار هنرى عباس پناهى ماكوئى است كه درباره انقلاب مشروطيت ايران آگاهى‌هاى بس گرانبهايى را به دست مى‌دهد. درباره رهبرى تواناى اين جنبش، درباره سازمان رزمى و سرانجام درباره ستّارخان و همرزمان‌اش راستى‌هايى را بازگو مى‌كند.

پناهى در اين رمان از جنبش‌هاى آزاديبخش ملّى، زندگى قشرها و طبقه‌هاى گوناگون ايرانيان، به ويژه آذربايجان و تبريزيان، و تاريخچه پيكارهاى سياسى و نظامى مردم سخن به ميان مى‌آورد و چهره‌هاى وابسته به مليّت‌هاى گوناگون ايران (فارس و آذربايجانى و كرد و ارمنى) و نقش آن‌ها در روند جنبش مردمىِ مشروطه و نيز فعاليّت‌هاى نمايندگان دولت‌هاى امپرياليستى مقيم ايران را در آن زمان به خوبى نشان مى‌دهد.

در اين رمان از ناجور بودن محيط اجتماعى ايران ضمن اوج‌گيرى پيكارهاى انقلابى به ويژه در زمان قيام تبريز زير رهبرى ستّارخان در بلواى تبريز، صحنه‌هاى به يادماندنى و حكايات شيرين و در عين‌حال دلگزايى به تصوير كشيده شده است.

روستای مسگران، بعدازظهری گرم و داغ، در یکی از واپسین تابستان های قرن گذشته.خانه ی ییلاقی حاجی صمصام، یکی از مالکین تبریز، در گوشه ای از روستا. بانویی میانسال و پرشکوه، با لبخندی شیرین بر لب، درایوان ایستاده و محو تماشای بازی کودکانی بود که در فضای باز و گسترده ی بیرون از حیاط مشغول بازی و شیطنت بودند.

این بانوی سرو و زبان دار و خوش آب و رنگ، که به قول اندرونی ها کاسه ی چینی روی لمبرش می نشست، در این گرمای سوزان آفتاب با تن پوشی از ماهوت خوشرنگ و ضخیم، دم به دم دستان گوشتالود خود را بالا می برد و با نرمی کف دست عرق پیشانی و گونه هایش را می زدود، اما هرگز دل اش رضا نمی داد که خود را از زیر تابش سوزان آفتاب به زیر سایه بان بکشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات