دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زندگینامه سپهبد زاهدی

زندگینامه سپهبد زاهدی

نویسنده: ابراهیم صفائی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

مصور

تیمسار سپهبد فضل الله زاهدی ملقب به بصیردیوان (۱۲۷۱ همدان - ۱۳۴۲ ژنو) نظامی پرسابقه و نخست‌وزیر ایران در سال‌های ۱۳۳۲ و ۱۳۳۳ هجری شمسی بوده‌است. او برای دو حادثه سرشناس تر است. نخست سرکوب و دستگیری شیخ خزعل، (عامل انگلیس در خوزستان که در صدد تجزیه بخشهای عرب نشین آن از ایران بود) در آغاز دوران رضاشاه و دوم کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که در جریان آن، او جای دکتر محمد مصدق را به عنوان نخست وزیر گرفت.او فرزند ابوالحسن‌خان بصیردیوان از مالکان همدان بود و پس از کسب اجازه از میرزا مهدی زاهدی این فامیل را برای خود می‌گزیند.

در جوانی به بریگاد قزاق پیوست. در دوره رضاشاه فرماندار نظامی خوزستان شد. در این زمان با نقشه ای فریبکارانه، شیخ خزعل، که سودای تجزیه خوزستان از ایران را داشت، را دستگیر کرده و به تهران آورد. او سپس به ریاست شهربانی منصوب شد.

در شهریور ۱۳۲۰ که با اشغال ایران به دست انگلیس و شوروی، رضاشاه سرنگون شد هنگام او در اصفهان فرمانده لشکر بود. او بر خلاف رزم آرا که توانست با اشغالگران به توافق برسد، به مبارزه با آنها پرداخته و به‌ اتهام ضدیت با انگلیس و همکاری با عوامل آلمان نازی به‌دست اشغالگران دستگیر و به فلسطین تبعید شد. پس از پایان اشغال ایران، به کشور بازگشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات